Kocaeli sanayinde kapasite düştü

kocaeli sanayinde kapasite dustu

Kocaeli Sanayi Odası tarafından açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı, haziran ayında yüzde 70,7 oldu.

Haziran ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine ve bir evvelki aya göre 0.8 puan geriledi. Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı haziran ayında yüzde 70,7 olarak gerçekleşti. Kocaeli sanayinin kapasite kullanım oranı Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine ve bir evvelki aya göre 0.8 puan geriledi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı değerlendirmede, “Kapasitelerdeki bu gerilemeyi mayıs ayı sonunda ve haziran ayı başında otomotiv ve yan sanayi sektöründe gerçekleşen iş bırakma eylemine bağlıyoruz” dedi.

Petrol ve Türevleri

Kocaeli genelinde makina, otomotiv, kimya, gıda, döküm, çevre, lastik ve plastik sektörlerinde kapasitelerin ortalamanın altında gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu, “Haziran ayında petrol ve türevleri, taş-toprak, inşaat, metal ve elektrik sektörlerinde kapasite oranlarının Kocaeli ortalamasının üzerinde gerçekleştirdiğini tespit ettik” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye genelindeki aylık kapasite kullanım oranını da değerlendiren Zeytinoğlu, “Türkiye genelinde de kapasiteler geçen yılın aynı ayına göre 0.2 puan gerileyerek yüzde 75.1 oldu. Türkiye genelinde aylık bazda kapasitelerin arttığını görüyoruz. Bu artışa en büyük katkı kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatındaki kapasite artışından geliyor.”

Kaynak : marmaragazetesi.com

613 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!