Kolon ve Prostat Kanseri için Umut Verici Testler

Kolon ve Prostat Kanseri için Umut Verici Testler

Bir çift deneysel test, doktorların kolon ve prostat kanserini yalnızca kan ya da tükürük örneği ile test etmelerine yarayabilir.

Mısır’daki Alexandria Üniversitesi Tıbbi Araştırma Enstitüsü baş araştırmacısı Dr. Mona Eldeeb, bir testin insan kanını iltihaplanma ile bağlantılı dört biyobelirteç için incelediğini ve küçük bir çalışmada, kolon kanseri taramasında kullanılan dışkıda kan testinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

“Bu karma kan tabanlı belirteçler, özellikle bir tarama programıyla uygulandığında, kolon kanserini erken teşhis edebiliyor.”

Diğer test, onu geliştiren İran’lı araştırmacılara göre prostat tümörü büyümesine bağlı genetik materyali aramak için bir erkeğin tükürüğünü kullanıyor.

Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanması halinde, hastalara iğne biyopsisi ya da kolonoskopi uygulanması gerekmeksizin, bahsedilen testlerin bu kanserleri kolayca görüntüleme ve tanı koymak için kullanılabileceğini söylüyor.

Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nin Rogel Kanser Merkezi’nde radyasyon onkoloğu Dr. Corey Speers, “Bu çalışmanın heyecan verici kısmı, [prostat kanseri] testinin, tekrar tekrar ve kolayca elde edilebilen tükürüğe dayandığı için iğnelere gerek duyulmamasıdır.” diyor.

Kolon kanseri testi, kan örneğinden dört iltihaplı proteini ele geçirmek için mikroskobik, renk kodlu boncuklar kullanır. Daha sonra lazer teknolojisi boncukların sayısını verir.

Eldeeb ve ekibi 35 kolon kanseri hastası ve kansersiz 52 kişiyle testi denedi.

Eldeeb, bahsedilen proteinlerin kanser hastalarında daha yüksek seviyelerde bulunduğunu tespit ettiklerini ve kolonoskopi kullanmadan kolon kanseri taraması için bu testlerin kullanılabileceklerini gösterdiklerini söyledi.

Ayrıca Eldeeb, “Bu yeni test, genellikle kullanılan dışkı bazlı non-invaziv (cerrahi müdahale gerektirmeyen) testten daha yüksek doğru sonuçlar gösterdi ve dışkıda gizli kan testi ile birlikte kullanıldığında kolonoskopiye daha az ihtiyaç duyarak çok güçlü ve doğru hassasiyette sonuç veriyor.” dedi.

Prostat kanseri testi, bir erkeğin prostat kanseri geliştirip geliştirmediğini veya yaşa bağlı gelişmiş prostattan mustarip olup olmadığını gösteren sekiz RNA örneği için tükürük inceler. Araştırmayı İran’daki Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi’nden Jamal Amri ve Mona Alaee yönetti.

Araştırmacılar testi 60’ı prostat kanseri ve 60’ı ilerlemiş prostat kanseri tanısı olmak üzere 45 ile 50 yaş arasındaki 180 erkek üzerinde denediler.

Bu çalışma, tükürük panelinin prostat kanseri olan erkekleri prostat büyümesi olanlardan kesin bir şekilde ayırdığını buldu ki bu şimdiye kadar iğne biyopsisi gerektiren bir şeydi.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği sözcüsü Speers, “Tabii ki tüm bu ön hazırlık çalışmalarında, daha büyük bir hasta grubuna yayıldığınızda dahi testin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili sorular hâlâ devam etmektedir ve henüz genel kabullenişe hazır değildir ancak bu heyecan verici bir ilk adımı temsil ediyor.” diyor.

Speers, gelecekteki çalışmaların bu ilk bulguları daha büyük ve çeşitli erkek topluluğunda doğrulamaya çalışacağını söyledi. Ayrıca tükürük örneklerinde RNA seviyeleri için uygun limitler belirlemeye çalışacaklardır.

Speers, “Bu doğrulayıcı çalışmaların tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Her iki rapor da bu hafta Atlanta’daki Amerikan Klinik Kimya Derneği (AACC) yıllık toplantısında sunuldu. Tıbbi toplantılarda sunulan bulgular, hakemli bir dergide yayımlanana kadar ön hazırlık olarak kabul edilir.

AACC Başkanı Dr. Stephen Master yaptığı açıklamada, “Bu raporlar çok ilginç ilk gözlemlerdir ve takip çalışmalarında nasıl performans gösterdiklerini görmek heyecan verici olacak.” dedi. “Elbette, bu çalışmaların her ikisinin de ön hazırlık olduğunu ve klinik uygulamada kullanılıp kullanılamayacaklarını gerçekten bilmeden önce her iki testin de daha büyük çalışmalarda doğrulanmış olması gerektiğini bilmek önemlidir.”

 Kaynak: consumer.healthday.com

551 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!