Kompozit Malzeme Üretimine Yeni Yaklaşımlar

Kompozit Malzeme Üretimine Yeni Yaklaşımlar

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğ Aydın, LAÜ İnşaat Mühendisliği Laboratuvarları’nda yürüttüğü projeyi sonlandırarak, “güçlendirilmiş bir kompozit malzeme” elde ettiğini açıkladı.

Üretilen Kompozitler Tamamen Doğa Dostu

LAÜ’den verilen bilgiye göre, Aydın, çalışması hakkında yaptığı açıklamada, ürettiği kompozitlerin tamamen doğa dostu olduğunu ve sürdürülebilirlik üzerine birçok olumlu katkı sağlayacağını belirterek, günümüzde yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu, mevcut yapının artık inşaat sektöründe sürdürülebilir olmadığını ve yürürlükteki bazı standartların teknolojik koşullarda düşünülerek yeni kompozit malzemeler için düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

“Dünya kaynaklarımızın büyük bir çoğunluğunu kendimize yaşam alanı yaratmak için tüketiyoruz” diyen Aydın, heryıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu açılış toplantılarının büyük bir çoğunluğunun “Küresel Isınma” üzerine yapıldığını ve bu toplantılarda çözüm statejileri için yapılması gereken yol haritalarının çizildiğini söyledi.  İnşaat sektörünün büyük ölçüde bu problem üzerinde etkili olduğunu belirten Aydın, bu alanda yapılması gerekenin; atık kullanımını teşvik edici yasaların çıkartılması ve de atıkların inşaat sektörünün farklı alanlarında kullanımının arttırılmasına destek verilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Ekolojik Kompozit Malzemelerin Ürettildiği Çalışma Uluslararası Dergide Yer Aldı

Aydın, LAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Laboratuvarı’nda daha önce üzerinde çalıştığı “Zımba teli” kullanılarak, endüstriyel atık olan tuğla fabrikası yeraltı külünü ve çimento hamuru ile karıştırmak süretiyle dayanım ve çevresel etkilere karşı dirençli inşaat mühendisliği yapı malzemesi sektöründe kullanılabilecek ekolojik kompozit malzemeler ürettiğini belirtti. Aydın, yapı malzemesi, inşaat teknolojisi ve malzeme bilimi alanında birinci sınıf uluslararası saygın bir dergi olan “Construction and Building Materials” dergisinde de söz konusu çalışmanın yayınlandığını dile getirdi.

Bu çalışma üzerinden farklı çalışmalara da yer verildiğini belirten Aydın, LAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Laboratuvarları’nın günümüz teknolojik gelişmelerine uygun, modern donanımlı cihazlarıyla İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin birçok proje geliştirmesine olanak sağladığını ve de yayınlanmış olan bu yayının bir kısmında mezuniyet aşamasına gelen İnşaat Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisinin de kendisine yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : kibrispostasi.com

910 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!