Kordsa, Otomotiv Sektörüne Hız ve Verimlilik Sağlayan Kompozit Otomotiv Teknolojilerini Tanıttı

Kordsa, Otomotiv Sektörüne Hız ve Verimlilik Sağlayan Kompozit Otomotiv Teknolojilerini Tanıttı

Kordsa’nın teknolojileri kompozitlere gücünü yansıtarak otomotiv endüstrisine hız ve verimlilik getiriyor. Yeni reçine teknolojisi ile hız ve üretkenlik artışı getiren Kordsa, inovasyon yetkinliği sayesinde kürleme sürecinde devrim niteliğinde bir kısaltma sağlıyor. Kordsa’nın geliştirdiği yeni reçine teknolojisi ile 9 dakikalık kürleme süresi 3 dakikaya düşürülmüş ve kompozit malzemenin yüzey kalitesi artırılmıştır. Kordsa, bu yeni reçine teknolojisi ile otomotiv üretim hızına uygun bir süreç teknolojisi geliştirmiş ve piyasaya sürmüştür.

Kordsa’nın yeni teknolojisi, temel araştırma, uygulamalı araştırma, teknoloji geliştirme, ürün geliştirme, girişimcilik ve üretim süreçleri için sektör temsilcilerini ve akademisyenleri aynı çatı altında bir araya getiren Kompozit Teknolojileri Kompozit Mükemmeliyet Merkezi’ndeki dünyanın önde gelen Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilmektedir. Bu yeni teknoloji, sektöre ve Kordsa’nın farklı uygulamalar ve üretim süreçleri için özel olarak formüle edilmiş olan çok çeşitli reçine formülasyonlarını içeren termoset prepreg yelpazesine yeni bir boyut kazandıracaktır. Kısa kürleme döngüsü ve sıcak kalıptan çıkarılabilir yapısı, özellikle otomotiv endüstrisindeki seri üretim için en uygun hale getirilmiştir.

Bu yeni reçine sistemi için sıkıştırmalı kalıplama işlemi tavsiye edilir. İzotermal kürleme koşullarında pres altında 150°C’de sadece 3 dakikada kürlenir, aynı zamanda sıcak kalıptan çıkarılabilir ve ortam sıcaklığında iki haftalık uzun bir ömre sahiptir. Bu ekstrem koşullar, A sınıfı yüzey kalitesi verebilen bu yenilikçi prepreg sisteminin görsel performansını etkilemez. Yeni görsel prepreg iyi bir kaplanabilirlik sergiler ve hem hızlı pres kalıplama hem de presle kürleme için optimize edilmiş düşük ila orta yapışkanlık için uygundur.

Orta ila yüksek Tg formülasyonu sayesinde, kataforez, sıcak boyama ve sıcak yapıştırma için uygundur. Bu prepreg, UD ve çeşitli karbon ve cam dokuma stilleri olarak mevcuttur. Mükemmel kimyasal direnç gerektiren yapısal uygulamalar için de tasarlanmıştır ve iyi kimyasal direnci ile esneklik sağlamaktadır. Kordsa’nın yeni prepregi, dünya otomotiv endüstrisi için günlük beygir gücü olarak hizmet veren otoklav kısa kürleme döngüsü için uygunluğu açısından heyecan verici bir geleceğe sahip gibi görünüyor.

Kaynak: composite.kordsa.com

58 Kez Okundu

Yazar Hakkında

Cemre Şahin

1997 İstanbul doğumluyum. Lisans derecemi İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladım. Araştırma yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biriyim. Araştırmalarımı başka insanlarla da paylaşabilmek için İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası oldum. Malzeme bilimi alanındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Kopyalamak Yasaktır!