Koronavirüs Proteinlerini ve Antikorlarını Hızlı Tespit Eden Yeni Biyosensörler Geliştirildi

Koronavirüs Proteinlerini ve Antikorlarını Hızlı Tespit Eden Yeni Biyosensörler Geliştirildi

Fotoğraf: Hedeflenen moleküle bağlanan ve ışık yayan yeni bir biyosensör örneği.

Bilim insanları, pandemik koronavirüs oluşturan proteinleri ve buna karşı antikorları tespit etmek için yeni bir yol keşfettiler. Virüs bileşenler veya spesifik COVİD-19 antikorları ile karşılaştırıldığında parlayan protein bazlı biyosensörler tasarladılar. Bu atılım, yakın gelecekte daha hızlı ve daha yaygın testlere izin verilebilir. Araştırma Nature’de ortaya çıkıyor.

Günümüzde koronavirüs enfeksiyonunu teşhis etmek için, çoğu tıbbi laboratuvar virüsün genetik materyalini görülebilmesi için güçlendirilen RT-PCR adı verilen bir tekniğe güvenmektedir. Bu teknik uzman personel ve ekipman gerektirir. Ayrıca, dünya çapında yüksek talep gören laboratuvar malzemelerini de tüketiyor. Tedarik zinciri eksiklikleri, Amerika Birleşik Devletleri ve ötesinde COVİD-19 test sonuçlarını da yavaşlatıyor.

Genetik amplifikasyona ihtiyaç duymadan hasta örneklerinde koronavirüsü tespit etmek amacıyla, Biyokimya profesörü ve UW Medicine Protein Tasarım Enstitüsü Müdürü David Baker liderliğinde bir araştırmacı ekibi, yeni biyosensör tasarlamak için bilgisayarları kullandı. Bu protein bazlı cihazlar virüsün yüzeyindeki belirli molekülleri tanır, onlara bağlanır ve biyokimyasal bir reaksiyon yoluyla ışık yayar.

Antikor testi, bir kişinin geçmişte COVİD-19 olup olmadığını ortaya çıkarır. Pandeminin yayılmasını izlemek için kullanılır, fakat karmaşık laboratuvar malzemeleri ve ekipman gerektirir.

Koronavirüs Proteinlerini ve Antikorlarını Hızlı Tespit Eden Yeni Biyosensörler Geliştirildi

Fotoğraf: Alfredo Quijano-Rubio, Seattle’daki UW Tıp Protein Tasarım Enstitü’nde araştırma yapıyor. Koronavirüs proteinlerini ve antikorlarını tespit etmek için yeni ışık yayan biyonsensörlerin tasarımı ve test edilmesi üzerine çalışmalarda öncülük etti. Bu biyosensör modelinin gelecekteki modifikasyonları, kanser ve bulaşıcı hastalıklarda diğer klinik olarak önemli molekülleri tespit etmede de yararlı olabilir. Kredi: Ian Haydon / UW Protein Tasarım Enstitüsü

UW araştırmalar yapan bu ekip, COVİD-19 antikorları ile karıştırıldığında da parlayan biyosensörler de keşfettiler. Bu sensörlerin, kanda olabilecek diğer antikorlara tepki vermediklerini gösterdiler. Bu duyarlılık testlerin kesinliğini göz önüne koymak için çok önemlidir.

Baker, “Laboratuvarda bu yeni sensörlerin simüle edilmiş burun sıvısında, bağışlanmış serumdaki virüs proteinlerini veya antikorları kolayca tespit edebildiğini gösterdik.” dedi. “Bir sonraki hedefimiz, teşhis ortamında güvenilir bir şekilde kullanılabilmelerini sağlamaktır. Bu çalışma De Nevo protein tasarımını yeni ve kullanışlı işlevlerle sıfırdan moleküler cihazlar oluşturma gücünü göstermektedir.”

COVİD-19 ötesinde, araştırma ekibi benzer biyosensörlerin HER2 (meme kanserinin bazı formları için biyobelirteç ve tedavi hedefi) ve BCL-2 (lenfoma ve diğer bazı diğer bazı kanserlerde klinik öneme sahip) gibi tıbbi olarak, alakalı insan proteinlerini tespit etmek üzere tasarlanabileceğini ve HEPATİT-B virüsünü hedef alan bakteriyel toksin ve antikorlarına da olabileceğini gösterdi.

Kaynak: phys.org

2 Kez Okundu

Yazar Hakkında

Haşim Ertek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 2. üniversite olarak devam ediyorum. Girişimcilik eğitimi ve proje döngüsünde yer aldım. TÜBİTAK 2209-A - Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında proje çalışmasında devam ediyorum. Kimyanın hayatımızdaki her alanda önemli bir yere sahip olduğu için kimya bölümünü seçtim. Kendi araştırmalarımı, bilgilerimi ve çalışmalarımı insanlara aktarabilmek, kimyanın önemli bir bilim dalı olduğunu günümüz insanlarına, genç kesimlere duyurmak ve son gelişmelerden haberdar olabilmek için İnovatif Kimya Dergisinin haber ve çeviri ekibinin bir parçası oldum. İlgi alanlarım: İnorganik kimya, biyoinorganik kimya, biyokimya, ve spektroskopi. Tasarladığım ve içerisinde yer aldığım projeler genelde temiz içerikli, doğaya zararı olmayan ürünler üzerinedir.

Kopyalamak Yasak