Küresel petrol talebi artacak

kuresel petrol talebi artacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), üç aydır sabit tuttuğu küresel petrol talebi tahminini günlük 200 bin varil artırarak 93,5 milyon varile yükseltti.

IEA’nın “Aylık Petrol Piyasası Raporu”na göre, küresel petrol talebi bu yıl günlük 1 milyon varil artacak. Bu artış miktarı, geçen ayın tahminine göre günlük 75 bin varil yükseldi. Ayrıca, günlük 93,3 milyon varillik küresel petrol talebi tahmini de 93,5 milyon varile çıkarıldı.

Küresel petrol talebi geçen yıl günlük 92,5 milyon varil seviyesinde gerçekleşmişti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışı üretimdeki artış sayesinde, küresel petrol arzı, şubatta bir önceki aya göre günlük 180 bin varil artışla 94 milyon varile çıktı. Petrol arzındaki yüksek seviye, bir önceki yıla göre ise günlük 1,3 milyon varil arttı.

OPEC dışı ülkelerin petrol üretimi, Kuzey Amerika’nın üretimini artırmasıyla şubatta günlük 57,3 milyon varile yükseldi. Bu artış geçen aya göre günlük 270 bin varil fazla oldu. Şubattaki artışa rağmen, OPEC dışı ülkelerde gerçekleşen petrol artışı miktarı geçen yıl günlük 2,1 milyon varil olurken, artış miktarının bu yıl günlük 750 bin varile düşmesi bekleniyor.

Irak ve Libya’nın petrol üretim seviyelerindeki düşüşün devam etmesiyle, OPEC ham petrol üretimi önceki aya göre günlük 90 bin varil azalarak, şubatta günlük 30,2 milyon varile indi. Rapora göre, OPEC üretimindeki düşüş, Suudi Arabistan, İran ve Angola’daki artışla bir miktar hafifletildi.

IEA’ya göre, ABD’deki bazı kuyuların kapatılmasıyla petrol fiyatları yükselmeye başladı.

Kaynak : dunya.com

613 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!