Kurşun Durduran, Elmas Sertliğinde Yeni Malzeme!

Kurşun Durduran Elmas Sertliğinde Yeni Malzeme

Medya, kurşun-geçirmez zırhı, normal giysilerden daha kalın ve ağır bir şey olarak gösterme eğilimindedir. Zırha eklenen kütle, fiziki korumaya rağmen kişinin hareketlerini kısıtlayabilir. Ancak, New York Şehir Üniversitesi Gelişmiş Bilim Araştırma Merkezi (ASRC) bilim insanları, elmas sertliğinde bir zırhın kalın olması gerekmediğini keşfetti. Daha az hacimli korumanın anahtarı ise grafen, bir kağıttan milyon kat ince ve çok sıkı bağlı bir karbon atomu katmanı.

Araştırmacılar, üst üste yığılmış iki tabakalı grafenin, bir kurşun çarptığında geçici olarak elmas kadar sertleşebileceğini keşfettiler. Nature Nanotechnology’de yayınlanan çalışmaya göre, ‘diamene’ olarak adlandırılan bu yeni malzemenin sertleşmesi sadece iki grafen yaprağı birlikte katmanlaştığı zaman gerçekleşiyor. Daha fazla yaprak eklendiğinde sertleşme etkisi gerçekleşmiyor.

ASRC’de fizik profesörü ve proje araştırmacıları lideri Elisa Riedo, ‘’ Önceden yapılan grafit veya tek atom grafeni tabakası testlerinde, basınç uygulandığında çok yumuşak bir katman hissediyorduk.’’ diye açıklıyor. ‘’Ancak, grafit iki tabaka kalınlıkta olduğunda, basınç altındaki malzemenin aniden yığın elmastan çok daha sert ve katı hale geldiğini farkettik.’’

Ekibin araştırması, sadece zırh yapmaktan fazlası için, aşınma dirençli koruyucu kaplamaların geliştirilmesinde de kullanılabilir.

Koruyucu zırhın yükünün azaltılması için ilk girişim bu değil. Mayıs 2017’de, harp okulu öğrencisi Hayley Weir ve Hava Kuvvetleri Akademisi’ndeki profesörü Ryan Burke, yakın mesafeden ateş eden mermileri durdurabilecek ve hafif zırh yapmak için kullanılabilecek bir madde oluşturdu.

Bunun, gelecekteki savaşları nasıl etkileyeceğini görmek ilginç olacak. Hafif zırhlar giyen, mermilere karşı neredeyse etkilenmez olan askerler, muhtemelen orduların diğer silahlara geçmesine neden olacak. Rusya, yapay zeka tarafından kontrol edilen bir füze tasarladığını bildirirken ABD’nin de lazer silahlarına baktığını biliyoruz. İşin garip yanı, artık kimse kurşun kullanmayacaksa kurşun-geçirmez zırh da çok bir anlam ifade etmeyecek.

Kaynak : futurism.com

1.833 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!