Kuzey Yarım Küredeki Ozon Seviyesi Artıyor

Kuzey Yarım Küredeki Ozon Seviyesi Artıyor

Araştırmacılar uçak yardımıyla, ozon seviyesiyle ilgili genel görünümü incelediler. Yeni araştırmalar dünya atmosferinin alt kısmındaki kirlilik seviyesinin son yirmi yılda arttığını söylüyor. Troposferik ozon olarak adlandırılan bu sera gazı ve hava kirletici, akciğerlere zarar verebilir ve yüksek seviyelerde bitkilere zarar verebilmektedir. Bu artış, Kuzey Amerika ve Avrupa gibi bazı yerlerde yer seviyesindeki ozonun kısıtlamalarla düşürülmesine rağmen meydana gelmiştir.  Bu, ozonun üst tabakası veya Dünyayı zararlı UV ışığından koruyan iyi ozon değildir. Geçmişte, araştırmacılar ozon ile ilgili araştırmalarda uydu verilerine yöneldi, ancak araştırmacılar kesin sonuçlar çıkaramadılar çünkü sonuçlar çelişkili sonuçlar verdi. Colorado Üniversitesi Çevre Bilimleri Kooperatif Araştırma Enstitüsü’nden bilim adamı Audrey Gaudel, “Ozonun küresel olarak zamanla artıp azalmadığını söyleyemedik, ozonun iklim, sağlık ve bitki örtüsü üzerindeki etkileri gerçek bir sorundur. “dedi.

Gökyüzüne Dönüş

Uydu yöntemini bırakan araştırmacılar, ticari uçak verilerini kullanarak troposferik ozon değişikliklerini analiz etmeyi denediler. Gaudel, “Oldukça bölgesel bilgiler veriyorlar, ancak yeterince bölge kaplanırsa, küresel bir resim elde edebiliriz,  Kuzey Yarım Küre’yi kaplamayı başardık ve bu önemli çünkü bu, soluduğumuz havanın kalitesini potansiyel olarak etkileyen veya bundan etkilenen Dünya üzerindeki insan yaşamlarının% 88’ini temsil ediyor ” dedi.  Gaudel ve ekibi, 1994 ile 2016 yılları arasında ticari uçaklar tarafından yakalanan 34.600 ozon profilini analiz etti. Sonuçlarını Science Advances’da bir çalışmada yayınladılar. “Esas çıkarım, bu son 20 yılda ozonun örneklediğimiz 11 bölgenin hepsinin üzerinde artması. Artık ozonun Kuzey Yarımküre ‘de arttığını kesin olarak biliyoruz. Ayrıca, 10-20 ppb’nin altında ozon gösteren bölgeler (Endonezya / Malezya, Hindistan, Güney Doğu Asya) artık bu düşük değerleri göstermiyor.  Gaudel, “Ozonun tüm dağılımı daha yüksek değerlere doğru kaymıştır, bu ozon artışı çok önemli, özellikle hâlihazırda hava kirliliğini azaltmaya çalışan bölgelerin üzerinde, çünkü bu kirleticinin emisyonlarını azaltmaya yönelik yerel çabaların yeterli olmadığını gösteriyor. Yerel olduğu düşünülen sorun küresel hale geliyor. ” dedi.

Araştırmacılar, ozon oluşturan kimyasalların emisyonlarının düştüğü Avrupa ve Kuzey Amerika’nın bazı kısımları da dâhil olmak üzere, Dünya yüzeyine daha yakın olan “alt troposferde” ozonun azaldığını buldu. Ancak araştırmacılar, bu düşüşlerin troposferdeki daha yüksek artışlarla dengelendiğini buldu. Çalışma bulguları, ozonun düzenlenmediği tropikal bölgeler gibi alanların önemine işaret ediyor. Gaudel bundan sonra bu alanlara odaklanmayı planlıyor. “Tropik bölgelerde, emisyon düzenlemeleri genellikle zayıftır veya uygulanmaz ve bu bölgelerin çoğu ozon ve öncüllerini her zaman izlemez,  bir fark yaratmak ve mümkün olan her yerde yerinde ölçüm ve uzun vadeli ozon izlemesini teşvik etmek istiyorum.” dedi.

Kaynak : treehugger.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kanadalı Bilim İnsanları, Laboratuvar Ortamında Yağ ve Kas Hücrelerinden Oluşan Et Türü Geliştirdi

Kanada’nın Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesi bilim insanları, laboratuvar ortamında hem yağ hem de kas hücrelerinden …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: