Lango Kapıların Hafifletilmesi Değişiminde Öncü

Lango Kapıların Hafifletilmesi Değişiminde Öncü

Otomotiv mühendisliği ve tasarımında yeni bir hudut her an  beklenmedik bir yerde önümüze çıkabilir: SUV’ların, crossover ve hatchback’lerin  arka  ,kalkan kapıların  daha hafif olmasına  dek odaklanmaya devam ediyor.

Ticari araç satışları tüm dünyada sayıca artmaya devam ettikçe, Magna’nın araç ağırlığını azaltan ve CO2 emisyonlarını azaltmaya yardımcı olan kompozit liftlere yönelik talep artmaktadır. İleri malzeme yeniliklerine sahip olan  2019 Jeep Cherokee ve Acura RDX’in yanı sıra BMW i3 ve Nissan Rogue’de bulunabilir.

Magna  ya ait kompozit veya termoplastik Lift kapılar, yüzde 25’e kadar daha hafiftir ve bu da SUV’ler için mükemmel bir üründür. Kompozit lift Gates  gibi tüketiciler, dikişler ve eklemeler daha temiz göründüğü için yüksek kalitede bir görünüm sunuyor.

Ancak bunlar tek yararı değil tabi ki.

Magna’nın Composite  Lift Gates  ürün müdürü Riad Chaaya şunları söyledi:

“Termoplastik asansör kapıları da şekillendirmede  özgürlük  sağlıyor. Artan şekilde, rear end  vari  bir satış özelliği de kazandırıyor.  ”

İ3 hatchback, Magna termoplastik asansör kapağının araç görünümünü nasıl artırabileceğinin harika bir örneğidir. Arka lambalar, cam olan dış bagaj kapısı panellerin  arkasındadır. Chaaya, i3’ün kompozit asansör kapağının bir iPad veya iPhone gibi kesintisiz ve çağdaş görünmek üzere tasarlandığını gösteriyor.

Magna’nın yüzde 40’lık cam elyaflı bir termoplastik polimer karışımında   kullanan kompozit liftleri, kendi kendini süren otomobillerde  kritik bir unsur olarak görülüyor.

Riad Chaaya, Magna’nın Composite Lift Gates   global ürün müdürü şöyle dedi;

Lango Kapıların Hafifletilmesi Değişiminde Öncü “Bizi rekabetten ayıran şey, bütün bir bagaj kapısı sistemi yapabilmemizdir.

Bagaj kapağının donanımdan kapatmaya, aydınlatmadan

elektronik parçalara ve mekatronikten her bileşenini yaparız.”

– Riad Chaaya, Magna’nın kompozit asansörlerde global ürün müdürü

Chaaya, camlı bir arka cama bile sahip olamayacak kendi kendini süren araçlar için fütüristik kaldırıcıları öngörüyor. Bunun yerine, bagaj kapağının içine bir TV ekranı yerleştirilmiş olabilir ve yolcular rahatlamak ve video izlemek için salon tarzında bir arkada oturabilirler.

Chaaya, “Metalden plastik asansörlere dönüşüm, stil ve özerk sürüş de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle büyüyor” dedi. “Gelecekte, aracın bu kısmı tamamen değişebilir. Magna hazır olacak.Bizi rekabetten ayıran şey, bütün bir yük taşıma sistemi yapabilmemiz. Bagaj kapağının donanımdan kapanmaya, aydınlatmaya, elektronik ve mekatronik teknolojisine kadar her bileşenini yapabiliyoruz.

Kendi kendini süren otomobillerde çoklu sensörleri, kameraları ve diğer fonksiyonel özellikleri barındırmak için bir kompozit veya metalik olmayan bir bagaj kapısı gerekebilir. Geleneksel çelik liftler, otonom araçlar için uygun olmayabilir, çünkü hassas sensörler ve diğer ekipmanlarla etkileşime girebilirler.

Bagaj kapağı pazarının kabaca yüzde dördü kompozit, ancak Magna, bu araçların devam eden 5-7 yıl içinde devam etmesine paralel olarak bu sayının önümüzdeki 5-7 yılda yüzde 20 civarında artmasını bekliyor.

SUV’ların küresel egemenliğinin devam etmesi bekleniyor; bu yıl 2019 Cherokee ve RDX gibi ürünler piyasaya sürüldü. Bir otomotiv araştırma şirketi olan JATO Dynamics’e göre, 2017’de dünya genelinde 27.85 milyon yeni SUV satıldı ve pazar paylarını neredeyse on katına çıkardı.

Chaaya, Çin’den katı emisyon gereklilikleriyle birlikte, kompozit liftiklere yönelik talebe yönelik piyasayı yönlendirmesini, ardından Avrupa’yı beklediğini söyledi. Arjantin, Malezya, Türkiye, Brezilya, Meksika, Hindistan ve Güney Afrika’da SUV’lar için daha fazla büyüme potansiyeli var.

Magna, bu talebe kısmen, Çin’in Guangzhou Otomobil Grubu’nun bir yan kuruluşuyla 2018’in sonlarında Çin’de başlayan küresel bir otomobil üreticisinin geçit aracı için kompozit liftik üretimine başlamak üzere ortak bir girişime girerek cevap veriyor.

Chaaya, “SUV’lerin ihtiyaç duyduğu ürünü sağlamak için mükemmel bir konumdayız” dedi. “Piyasadaki tüm asansör kapılarını üreten birkaç kişiden biriyiz ve bunu yıllardır yapıyoruz. Çok karmaşık bir ürün ve çok fazla uzmanlık gerektiriyor. Bu pazara hizmet edecek tecrübe, bilgi birikimi ve üretim ayak izine sahibiz.

Kaynak : jeccomposites.com

378 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!