Metaller Karbondioksiti Denizaltına Gömmek için Umut Verici Bir Yöntemi Güçlendiriyor

Metaller Karbondioksiti Denizaltına Gömmek için Umut Verici Bir Yöntemi Güçlendiriyor

Fotoğraf :

İklim değişikliğinin hızını yavaşlatmak, atmosferimizdeki zararlı gazların miktarını azaltmak için küresel bir yarış var ve bunu yapmanın bir yöntemi karbon yakalama ve karbonu havadan çekip gömmektir. Ancak iklim değişikliğinde herhangi bir engel oluşturmak için gereken karbonun yalnızca küçük bir kısmını yakalıyoruz.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden araştırmacılar, ExxonMobil ile ortaklaşa, uzun bir yol kat edebilecek yeni bir keşif yaptılar. Sonsuza kadar olmasa da yüzyıllar boyunca okyanus tabanının altında milyarlarca ton karbonu bir gün depolayabilecek karbondioksit bazlı kristal yapıların oluşumunu güçlendirmenin bir yolunu buldular.

Hidratlar olarak bilinen yapılar, karbondioksit yüksek basınçta ve düşük sıcaklıkta suyla karıştırıldığında oluşur. Su molekülleri kendilerini yeniden yönlendirir ve CO2 moleküllerini hapseden hücreler gibi davranırlar.

Ancak reaksiyonun başlaması saatler hatta günler sürebilir. Araştırma ekibi, reaksiyona magnezyum eklediklerinde, hidratların bugün kullanılan en hızlı yöntemden 3.000 kat daha hızlı, bir dakika kadar hızlı oluştuğunu buldu. Bu şimdiye kadar belgelenmiş en hızlı hidrat oluşum hızı oldu.

Video 1:  Karbon Yakalama ve Depolama için Çekirdeklenme ve Hidratların Oluşumu. Bu, gaz-su ara yüzünün bir magnezyum plakası üzerinde bir çekirdeklenme veya hidrat oluşumu örneğidir. Hidratlar, iklim değişikliğinin hızını kesmeye yardımcı olabilecek bir süreç olan karbonu yakalayabilir ve depolayabilir.

Bahadur, “Bugünün en gelişmiş yöntemi, reaksiyonu teşvik etmek için kimyasalları kullanmaktır. Çalışıyor, ancak daha yavaş ve bu kimyasallar pahalı ve çevre dostu değil.”dedi.

Hidratlar reaktörlerde oluşur. Uygulamada, bu reaktörler okyanus tabanına yerleştirilebilir. Mevcut karbon yakalama teknolojisini kullanarak, CO2 havadan koparılacak ve hidratların büyüyeceği su altı reaktörlerine götürülecektir. Bu hidratların stabilitesi, terk edilmiş gaz kuyularına gaz olarak enjekte edilmesi gibi diğer karbon depolama yöntemlerinde mevcut sızıntı tehdidini azaltır.

Atmosferdeki karbonu nasıl azaltacağımızı bulmak, şu anda dünyada olduğu kadar büyük bir sorun. Yine de Bahadur, dünyada CO2 hidratlarına potansiyel bir karbon depolama seçeneği olarak bakan sadece birkaç araştırma grubu olduğunu söylüyor. Bahadur, “2050 yılına kadar ihtiyaç duyacağımız karbon miktarının sadece yüzde yarısını yakalıyoruz, ve  Bu, teknolojiler kovasında karbonu yakalamak ve depolamak için daha fazla seçenek için bolca yer olduğunu gösteriyor. ” dedi.

Video 2 : Karbon Yakalama ve Depolama için Deiyonize Su Damlacıklarının Hidrat Oluşumu

Araştırmacılar ve ExxonMobil, keşiflerini ticarileştirmek için bir patent başvurusunda bulundular. Reaksiyon sırasında hidratlara dönüştürülen CO2 miktarını artırarak ve sürekli hidrat üretimi sağlayarak verimlilik konularını ele almayı planlıyorlar.

Kaynak.phys.org

351 Kez Okundu

Yağmur Akdağlı

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdim. Ve şu an Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde biyomühendislik alanında yüksek lisans eğitimi alıyorum .Türkiye’de kimya bilimini ve diğer temel bilim alanlarının haberlerini en donanımlı şekilde sağlayan İnovaktif Kimya Dergisi ekibine katıldım. Bilgi birikimlerimi ve edindiğim haberleri sizlere aktarmak benim için büyük zevk . İlgi alanlarım; biyoteknoloji, polimer kimyası, proses kontrol, ilaç kimyası ve endüstriyel uygulamaları

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!