Metrolardaki Hava Kirliliği Yolcu Sağlığına Zarar Veriyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan bir şehirde, metro sistemlerindeki hava kirliliği durdurularak hayatlar kurtarılabilecek.

Yapılan yeni araştırmalara göre, Çin Halk Cumhuriyeti şehirlerinden biri olan Suzhou’daki metro hava kirliliği, her yıl ortalaması 375 olan prematüre bebek ölümlerinin sorumlusu. Ancak bu araştırmanın arkasındaki bilim insanları, artan tünel neminin bu sayıyı %20 oranında azaltabileceğini söylüyor.

Nitrojen dioksit ve boyut olarak 2.5 µm’den daha küçük parçacıklı madde içeren havadaki kirleticiler, solunum ve kardiyovasküler hastalıklara neden olabiliyor. Fren ve tren tekerlekleri arasındaki sürtünme, hava sirkülasyonunun zayıf olduğu metro sistemlerinde bu molekülleri üretiyor. Suzhou’daki metro yolcuları hergün ortalama 43 dakika metro ile yolculuk ediyor ve Çin’de hala inşa edilmekte olan daha birçok metro hattı ile hava kirliliğine maruz kalma oranını ölçmek büyük bir önem taşıyor.

Bu nedenle Çin, Japonya ve ABD’den bilim insanları Suzhou metrosunu günün ve yılın farklı zamanlarında izleyerek havayı kirleten maddeleri bulmak için işe koyuldu. Ekip, yer altında bulunan istasyonlarda yer üstünde bulunanlara göre hava kirliliği seviyesinin daha yüksek olduğunu kaydetti. Bu verilerin kimyasal emisyonların etkisini karakterize eden bir sistemde modellenmesi; bu tür kirlilik seviyelerine maruz kalınmasının her yıl Suzhou’da gerçekleşen ölümlerin %1’inin sorumlusu olabileceğini akla getirmiştir.

Daha da önemlisi daha yüksek nem seviyesi ile daha düşük PM2.5 nem seviyesi arasında önemli bir bağlantı bulmuşlardır. Soochow Üniversitesi’nden proje başkanı olan Shi-Jie Cao; nem oranını arttırarak parçacık konsantrasyonunu düşürebileceklerini bildiklerini fakat bunun çok yüksek bir etkiye sahip olduğunu fark edemediklerini söylemiştir. Bu konuya metro tünellerindeki su püskürtücüsünün cevap olabileceği düşünülmektedir.

Cao yaptıkları çalışmanın metro hava kirliliğinin ne kadar ciddi bir sorun olduğunu vurgulayacağını ümit ediyor. Irstea Fransız Ulusal Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü, Çevre ve Ziraat Bölümünden çevresel modelleme uzmanı Ralph Rosenbaum; bu çalışmanın yapılacak kamu yatırımlarını motive edeceğini ve durumu düzelterek riskleri en aza indireceğini umut ediyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …