Meyve ve Sebzeler Sizi Kaşındırıyor Mu? Bu Durum Ağız Yolu ile Alımından Kaynaklanan Alerjik Sendrom Olabilir!

Meyve ve Sebzeler Sizi Kaşındırıyor Mu? Bu Durum Ağız Yolu ile Alımından Kaynaklanan Alerjik Sendrom Olabilir!

Meyve ve sebzeyi diyetinizin tutarlı bir parçası haline getirmek yaygın bir bilgidir. Bu kadar iyi olmayan ne var? Bağzı meyveler, ağzınızın kaşınmasına neden olabilir.

Bu durum başınıza geldiyse, yalnız değilsiniz. Aslında oral allerji sendromu veya OAS (Organization of American States)  olabilir.

Milli Musevi Sağlık Kuruluşuna göre, OAS hastaları, meyvelerin ve sebzelerin içinde bulunan proteinleri, belirli polenlerde bulunan ve problem yaratan proteinlere benziyorsa, alerjik bir reaksiyon başlatabilirler. Reaksiyon ağız, dudak, dil veya boğazda kaşıntı veya şişme şeklinde görülebilir.

Ağaç kaynaklı, (aka huş ağacı)  polene alerjiniz var mı? Elma, kayısı ve erik gibi gıdaların oral (ağız) alerji semptomlarını faaliyete geçirdiğini bilmelisiniz (unutmamalısınız). Yaz aylarında, çimenlerde ki polenlere karşı alerjiniz var mı? Kavun ve karpuz alerji sorunlarına neden olabilir.

Milli Musevi Sağlık Kuruluşundaki bir alerjist Dr. Carah Santos, NPR (National Public Radio) ‘ye “Bunu çapraz reaktivite olarak adlandırıyoruz,” dedi. “Bağışıklık sistemi, tepki gösteren bir durum ile karşılaşırsa, ona çok benzer görünen bir şeyi görür “.

OAS için zor olan şey, alerjilerin düzenli bir gıda alerjisi testi ile araştırılmaması olabilir. Bu testler sıklıkla OAS’li kişilerin gıda alerjileri, NPR raporları için negatif olduğunu ortaya koymaktadır.

OAS prevalansı net değilse de, NPR, OAS’teki bu artışın gerçekleşeceğini öngören, polenle ilişkili gıda alerjileri üzerine bir çalışma yürütüyor. Araştırmaya göre, “Epidemiyolojik veriler kısıtlı olmasına rağmen, polen alerjilerinin artışının ardından polenle ilişkili gıda alerjileri söz konusu olduğunda bir artış izleneceğinden kuşku yoktur”.

Amerikan Alerji Akademisi Astım ve İmmünoloji bölümü, bir huş ağacı poleni alerjisine sahip olan kişilerin % 50 ila 75’inin kereviz veya elma yedikten sonra kaşınıyor olabileceğini belirtti.

Milli Musevi Sağlık Kuruluşu, polen alerjileri ile gerçekten ilişkili olan çiğ yiyeceklerden uzak durmanızı önerir ve sorunlu proteini sınırlandırmak ve çapraz reaksiyonu önlemek için yiyecekleri pişirmeyi veya haşlamayı önerir. Semptomları gidermek için yiyecek soyma önerisinde bulunur ve hafif semptomlar ortaya çıkarsa antihistaminikler alınır.

Kaynak : usnews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …