Midye Proteinleri, Sığır Kemik Greftlerini Güçlendirir

Kemik dokusunu onarmak veya yenisiyle değiştirmek için, cerrahlar bazen hasar gören bölgeye bir hastanın iskeletinin başka bir bölümünden materyal aşılamaktadırlar. Ancak sağlıklı dokunun yerine konulması, alındığı yere uzun süreli zarar verebilmektedir.
Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (POSTECH) Hyo Jeong Kim’e göre sığır kemiği materyali bu komplikasyonları önleyen güvenli ve bol bulunan (bereketli) bir alternatiftir, ancak bu materyal beraberinde kendi bir takım problemlerini getirmektedir.

İnsanlarda oluşabilecek bağışıklık tepkisini önlemek için, kemik kolojeni ve diğer yapısal proteinler de dahil olmak üzere sığıra ait biyokimya boşaltılmalıdır. Bu durum kullanılacak materyali kırılgan hale getirebilir. Selüloz zamkı gibi maddeler, yitirilen kaynaşmanın bir kısmını eski hale getirebilir, ancak bu bağlayıcılar greftleri, insan vücudundaki kemiklerdeki kana ve suya tutturmak için mücadele etmektedirler.

Bu problemleri hafifletmek üzere; Kim tarafından yönetilen, POSTECH’ten Hyung Joon Cha ve Anam Hastanesi’nden Sang Ho Jun’un yardım ettiği çalışmalara göre, iki polielektrolit (hyaluronik asit ve midyelerden elde edilen pozitif yüklü proteinler)  temelden biyolojik olarak uyumlu bir bağlayıcıya dönüşmüşlerdir  (Adv. Healthcare Mater. 2016, DOI: 10.1002/adhm.201601169).

Bağlayıcı ile muamele edilen sığır kemik parçaları, kan ve suda kararlı ve yapışkan kalmıştır. Dahası sıçanlarda yapılan bir araştırma, implante edilen (yerine konulan) materyalin kemik yenilenmesini de arttırdığını göstermektedir.

Kim, Salı günü sonuçları Polymer Chemistry Division tarafından desteklenen bir oturumda San Francisco’daki American Chemical Society ulusal toplantısında bildirmiştir. Hoyong Chung tarafından, bu çalışma etkileyici, midye esaslı yapıştırıcıyı kendisi için yeni değil ve gelişmekte olan, umut verici olarak yorumlanmıştır. Aslında, Chung geçtiğimiz günlerde Florida Eyalet Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla (ACS Appl. Mater. Arayüzler 2017, DOI: 10.1021 / acsami.6b14599) biyolojik olarak üretilen bir yapıştırıcıyı açıklamıştır.

Kaynak : cenmag.org

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …