Mobil Başucu Biyoyazıcı ile Yaraları İyileştirmek Mümkün

Mobil Başucu Biyoyazıcı ile Yaraları İyileştirmek Mümkün

Bir hastanın büyük yara veya yanıklarının, kendi hücreleri ile doldurulmuş bir biyo-yazıcı ile iyileşme sürecine başlamak için cildi, tabaka tabaka baskı yaparak  tedavi edileceği günü hayal edin. O gün uzak değil.

Wake Forest Rejeneratif Tıp Enstitüsü (WFIRM) bilim adamları, iki tabakalı cildin doğrudan bir yaraya basılmasını sağlayan böyle bir mobil cilt biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Bu ay Nature’s Scientific Reports dergisinde yayınlanan makalenin baş yazarı olan WFIRM yardımcı doçenti Sean Murphy, “Bu teknolojinin benzersiz yönü, sistemin mobilitesi ve hücreleri doğrudan cilt oluşturmak için ihtiyaç duydukları yere doğrudan yerleştirmek amacıyla tarayarak ve ölçerek yerinde geniş çaplı yaraların yönetimini sağlama kabiliyeti” dedi.

Milyonlarca Amerikalıyı etkileyen, diyabetik basınç ülserleri gibi kronik, büyük veya iyileşmeyen yaralar, genellikle çok sayıda tedaviye ihtiyaç duymaları nedeniyle maliyetlidir. Yanma yaralanmalarının, askeri personel için konvansiyonel savaşta verilen savaş kayıplarının yüzde 10-30’unu oluşturduğu tahmin ediliyor.

Başlıca cilt hücreleri – dermal fibroblastlar ve epidermal keratinositler – küçük bir yaralanmamış doku biyopsisinden kolayca izole edilir ve genişler. Fibroblastlar, hücre dışı matrisi ve yara iyileşmesinde kritik bir rol oynayan kollajeni sentezleyen hücrelerdir, keratinositler ise cildin en dış tabakası olan epidermiste bulunan sayıca baskın hücrelerdir.

Hücreler bir hidrojel içine karıştırılır ve bioprinter’a yerleştirilir. Yarayı tarayan bir cihazı içeren entegre görüntüleme teknolojisi ile baskı kafalarına yara katmanının tam olarak nereye nasıl katlanacağını bildirmek için kullanılır. Bunu yapmak normal cilt yapısının ve fonksiyonunun oluşumunu çoğaltır ve hızlandırır.

Araştırmacılar, cildi doğrudan klinik öncesi modellere bastırarak sistemin kavramını kanıtladılar.

Bir sonraki adım, insanlarda bir klinik araştırma yapmaktır. Günümüzde, yaraları ve yanıkları tedavi etmek için cilt greftleri “altın standart” tekniktir, ancak yeterli miktarda yara örtülmesi, özellikle sağlıklı derinin sınırlı mevcudiyeti olduğunda genellikle büyük bir zorluktur. Donörlerden alınan cilt greftleri bir seçenektir, ancak greft ve yara oluşumunun immün reddi riski vardır. WFIRM biyoyazıcı sistemi ile araştırmacılar yaranın merkezinden dışa doğru yeni bir cilt oluşturmasını sağladı ve bunu sadece hastanın kendi hücreleri kullanarak gerçekleştirdi, böylelikle doku reddi olmadı.

WFIRM Direktörü Anthony Atala,  “Teknoloji, büyük yara ve yanıklardan muzdarip hastalar için daha fazla bozulmaya neden olan ağrılı cilt greftleri ihtiyacını ortadan kaldırma potansiyeline sahip.” dedi ve “Kapsamlı yaraların yerinde tedavisini sağlayabilen bir mobil biyoyazıcı, bakım ve iyileşmeyi hızlandırmaya ve hastalar için maliyetleri azaltmaya yardımcı olabilir.” diye eklemedi.

Araştırma ekibine liderlik eden ve makaleyi hazırlayan Dr. James Yoo, “Hastanın kendi hücrelerini kullanırsanız, iyileşme sürecini çok daha hızlı başlatmak için önden organize ederek yara iyileşmesine aktif olarak katkıda bulunurlar. Yaraları tedavi etmek ve kapanmalarına yardım etmek için başka yara iyileşme ürünleri mevcut olsa da, bu ürünler aslında cilt oluşumuna doğrudan katkıda bulunmuyor.” dedi.

Kaynak: sciencedaily.com

113 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!