MOF’lar Elektronik Malzemelerde Kullanıma Yeni Bir Soluk Getirdi

MOFlar Elektronik Malzemelerde Kullanıma Yeni Bir Soluk Getirdi

Warwick Üniversitesi’ni kapsayan küresel bir araştırma işbirliği ile rekor yüksek fotoresponsiviteye sahip elektrik yarı iletkenliğini gösteren yeni bir MOF çeşidinin (metal-organik kafes) keşfi sayesinde elektronik uygulamalar için daha fazla malzeme tespit edilebilir.

Nature Communications’da bugün yayınlanan araştırmalar, gaz depolama, gaz ayırma ve katalizleme uygulamalar için büyük bir uluslararası odağa sahip olan MOF’larda fotokondüktivite ve yarı-iletken davranışın ne kadar yüksek olabileceğini göstermektedir.

Brezilya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki (Warwick Kimya Bölümü araştırmacıları da dahil olmak üzere) Üniversiteler tarafından gerçekleştirilen yeni çalışma, bu yeni MOF’un şimdiye kadar gözlemlenen en yüksek 2.5 × 105 A.W-1’lik bir foto-duyarlılığa sahip olduğunu tespit etti. MOF, ligand olarak kobalt (II) iyonları ve naftalin diimidleri ve asidi kullanarak hazırlanmıştır. Yapı, kristal kafesinin yönlerine göre anizotropik redoks iletimini gösterir. İletim mekanizması ışığa duyarlıdır ve dalga boyuna göre modifiye edilebilir veya modüle edilebilir. Fotoaktif ve yarı-iletken MOF’lar nadir ancak elektrikli ve fotoelektrik cihazlardaki uygulamalar için caziptir. Bu sonuçlar, MOF’larla ilgili bu türde bir ilk olup, pratik uygulamalar için uygun özellikleri gösteren daha işlevsel materyallerin keşfedilme olasılığının başlangıç ​​noktasıdır. Güneş pilleri ve fotokatalistler gibi elektronik bileşenler ve foto-dönüşüm aygıtlarında kullanılma potansiyeli, bu tür malzemeler için parlak bir geleceğe sahiptir.

Warwick Kimya Bölümü’nden Profesör Richard Walton, şunları söyledi “Bulduğumuz materyal, teknolojiden enerjiye dönüşüme kadar birçok alanda yeni uygulamalarının yolunu açıyor. Böylece organik ve inorganik bileşenleri birleştiren MOF’ların mevcut kimyasallardan benzersiz fonksiyonel malzemeler ortaya çıkarabileceğini gösteriyoruz.

Kaynak: sciencedirect.com

754 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!