Nanopartikül Kullanarak Daha Hızlı, Daha Doğru Kanser Tespiti

Nanopartikül Kullanarak Daha Hızlı, Daha Doğru Kanser Tespiti

Fotoğraf: Bu resim, bir fare modelindeki insan meme kanseri hücrelerinin damar içine enjekte edilen yeni nadir bir topraktan yapılmış nanoskopi sondaları ile nasıl “takip edildiğini” gösterir. Denek aydınlatıldığında sondalar diğer optik aydınlatma formlarından daha hassas olan kızılötesi ışık aralığında parlar. Bu durumda, sondalar, kanser hücrelerinin adrenal bezlere ve uyluk kemiklerine nasıl yayıldığını gösterir.

Işık yayan nanoparçacıkları kullanarak, Rutgers Üniversitesi-New Brunswick bilim insanları, küçük tümörleri saptamak ve yayılmalarını izlemek için potansiyel olarak daha erken kanser tespiti ve daha hassas tedaviye öncülük eden etkili bir yöntem icat etti,

Bugün açıklanan teknoloji, hasta iyileşme oranlarını ve sağkalım sürelerini artırabilir.

Araştırmanın ilgili bir yazarı ve Rutgers-New Brunswick’de biyomedikal mühendislik ve kimya profesörü olan Prabhas V. Moghe, “Gerçekten de kanser ilerlemesini izleyebilmemiz için her zaman böyle bir rüyaya sahiptik ve burada yaptığımız şey bu rüya oldu.” “Hastalığı başlangıç ​​safhalarında izledik.” dedi.

Doğa Biyomedikal Mühendisliği’nde bugün çevrimiçi olarak yayınlanan çalışma, yeni yöntemin manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve diğer kanser gözetim teknolojilerinden daha iyi olduğunu gösteriyor. Araştırma ekibi, Rutgers’ın en önemli şirketinin araştırma kurumunu (Rutgers Üniversitesi-New Brunswick) ve akademik sağlık merkezini (Rutgers Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri veya RBHS) içeriyordu.

New Jersey Rutgers Kanser Enstitüsü müdürü Dr. Steven K. Libutti “Kanser için cerrahi tedavinin aşil tendonu mikro metastaz varlığıdır, bu da kişisel evreleme veya tedavi planlaması için bir sorundur, bu makalede açıklanan nanoproblar bu problemleri çözmek için çok yol kat edecektir” dedi.  O, Rutgers Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri kanser programları için rektör yardımcısı ve RWJBarnabas Health onkoloji servislerinin kıdemli başkan yardımcısıdır.

Çoğu görüntüleme yöntemi küçük kanserli lezyonların tespit edilmesinde başarısız olduğu için, yayılmaya başlayan erken tümörleri tespit etme kabiliyeti kanser teşhisi ve tedavisinde büyük bir sorun teşkil etmektedir. Fakat Rutgers’ın araştırması, farelerde bulunan minik tümörlerin, mikroskopik optik cihazlar olan nanoprobların enjeksiyonu ile tespit edilebileceğini ve bu yolla kan dolaşımı boyunca kısa dalga kızılötesi ışık yaydığını ve hatta çoklu organlarda küçücük tümörler izlenebileceğini gösteriyor.

Nanoproblar, farelerde adrenal bezlerde ve kemiklerdeki küçük lezyonların ve tümörlerin dakikalık yayılımının tespit edilmesinde MRI’lardan önemli ölçüde daha hızlıydı. Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden ilgili bir yazar ve yardımcı araştırma profesörü olan Vidya Ganapathy, aylar öncesinde bunun insan hayatı kurtarabilen sonuçlarının oluşabileceğini söyledi.

“Kanser hücreleri vücuda farklı nişler yerleştirir ve prob, yayılan hücreleri nereye gitseler takip eder” dedi. “Tümörleri zekice tedavi edebilirsin, çünkü artık kanser adresini biliyorsun.”dedi.

Moghe “Teknoloji, 100’den fazla kanseri saptamak ve izlemek için kullanılabilir ve beş yıl içinde kullanılmaya uygun olacaktır” dedi . Birden fazla organtaki lezyonların gerçek zamanlı gözlemlenmesi için kanser öncesi ve sonrası terapi daha doğru bir şekilde izlenmelidir.

“Potansiyel olarak kanser evresini belirleyebilir ve sonra belirli bir hasta için doğru yaklaşımın ne olduğunu bulabilirsin” dedi.

Araştırmacılar, ileride cerrahların çıkartmak istediği dokuları işaretlemek için her ameliyatta nanoprobları kullanabileceklerini belirtti. Problar, bağışıklık sistemini kanser hücreleri ile savaşmaya teşvik etmeyi içeren immünoterapinin etkisini izlemek için de kullanılabilir.

Daha fazlasını keşfedin: Nadir toprak nanokristalleri ve kızılötesi ışık, küçük kanserli tümörleri ve kardiyovasküler lezyonları ortaya çıkarabilir.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Başlangıçta, Şeker Vardı

Fotoğraf: Prebiyotik organik moleküller, yaşamın başlangıcında böyle bir ortamda oluşmuş olabilir: Yellowstone Ulusal Parkı, ABD. Organik …