Niksarlı öğrencilerin proje başarısı

niksarli-ogrencilerin-proje-basarisi

TÜBİTAK tarafından bu yıl 47.’si düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda dereceye giren Niksar Anadolu Lisesi öğrencileri okullarının gururu oldu.

Ankara’da yapılacak olan TÜBİTAK finaline gidecek Samsun bölge finalistleri belli oldu. Niksar Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Buğra Kütükçü ve Başak Yalçın, Samsun’da yapılan TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda kimya dalında büyük başarı elde ederek Ankara’da yapılacak Türkiye finallerine gitmeye hak kazandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 47.’si düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Samsun Bölgesi sonuçları düzenlenen törenle açıklandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde, Niksar Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Buğra Kütükçü ve Başak Yalçın Kimya dalında “Su İticiliği” konu başlıklı projeleriyle Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

1325 Projenin başvurduğu ve 100 projenin davet edildiği yarışmada, jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu, Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye final yarışmasında Samsun bölgesini temsil edecek 21 finalist belirlendi. Niksar’ın ve Tokat’ın gururu olan Niksar Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Buğra Kütükçü ve Başak Yalçın, kimya dalında “Su İticiliği” konu başlıklı projelerini 1 Mayıs tarihinde Ankara’da yapılacak olan Türkiye finallerinde sergileyecekler.

Öğrencilerin başarısında büyük emek sahibi olan Kimya Öğretmeni Aydın Coşkun ise bu projenin sanayi üretimine geçebilecek bir proje olduğunu belirterek bu proje ile bütün su geçirmez özellikteki kumaşlar yapılabilir. Koltuklarda halılarla askeri üniformalarda tıbbi aletlerin temizliğinde kısaca hayatımızdaki her alanda kullanabiliriz. Atıl bir bölüm değerlendiriliyor, hiç ekonomiye girmeyen bir bölüm değerlendirilmiş oluyor onun için maliyette yok” dedi.

Coşkun ayrıca Ankara’da yapılacak Türkiye finallerinde Türkiye birinciliği beklediklerini de ifade etti.

Niksar Anadolu Lisesi Okul Müdürü Metin Özdemir ise öğrencileri ile gurur duyduklarını belirterek “Öncelikle değerli öğretmenimiz Aydın beyi, öğrencilerimiz Başak ve Alperen’i canı gönülden kutluyorum. Sene başından beri bu proje için çalışıyorlar. Ankara’da yapılacak Türkiye finallerinde de kendilerinin birinci olarak Niksar’a döneceklerini umuyorum ve bu başarıyı sağlayacaklarına da canı gönülden inanıyorum. Bundan sonra da öğrencilerimize her türlü desteği vereceğimizi de ifade ediyorum” diye konuştu.

Projenin sahiplerinden Başak Yalçın ise çok çalıştıklarını ifade ederek “Bir yıldan bu yana bu proje üzerinde çalışıyoruz, Samsun’daki bölge finallerini başarıyla atlattık, inşallah Ankara’daki finallerde de başarılı bir sonuç alırız” ifadesini kullandı.

Alperen Buğra Kütükçü ise çok umutlu olduklarını ve Ankara’dan da birinci olarak çıkacaklarını dile getirerek “Yarışmada hem okulumuzu, Niksar’ımızı ve Tokat’ımızı en iyi şekilde temsil ederek inşallah birinci olacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak : milliyet.com.tr

9 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasak