Nöronlarda Yeni Sinyal Yolağı Keşfedildi!

Nöronlarda Yeni Sinyal Yolağı Keşfedildi

.

Fotoğraf: Bu çalışmayla birlikte nöronlardaki, bazı RNA-protein komplekslerinin aşırı üretimi, yeni tanımlanan sinyal yolağı ile engellenebilir hale geldi. Bu kompleksler, nörodejeneratif hastalıklarda önemli bir role sahiptir.

Çeşitli senil demans formları veya amyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi nörodejeneratif hastalıkların ortak bir özelliği vardır: Etkilenen sinir hücrelerinde, büyük miktarlarda RNA- protein kompleksleri (snRNP’ler) üretilir ve depolanır – bu da hücrelerin işlevini engeller. Aşırı üretim, muhtemelen protein komplekslerinin birleşme aşamasındaki bir hatadan kaynaklanır.

Bu protein komplekslerinin üretiminin nasıl düzenlendiği şimdiye kadar bilinmiyordu. Almanya’nın Bavyera kentindeki Martinsried ve Würzburg’daki araştırmacılar, bulmacanın eksik parçasını çözdüler ve Nature’da yayımladılar. İhtiyaç duyulmadığında snRNP’lerin aşırı üretimini önleyen bir sinyal yolu ayrıntılı olarak açıklandı. Sonuçlar, motor nöron hastalıkları ve senil demanstaki süreçleri daha iyi anlamayı mümkün kılan açıklamalar içeriyor.

Julius Maximilians Üniversitesi (JMU), Würzburg klinik Nörobiyoloji Enstitüsü’nden Profesör Michael Briese liderliğindeki araştırma grubu yayından sorumluydu.

Araştırmadaki Sonraki Adımlar

Daha fazla araştırmayla, sinir hücrelerinde aşırı snRNP’lerin sentezinin ve bozulmasının nasıl düzenlendiği gösterilecektir. Bilim insanları bu çalışmanın, nörodejeneratif hastalıklar için yeni tedavi edici seçenekleri ortaya çıkaracağını umuyorlar.

Makale linki: https://www.nature.com/articles/s41467-021-21529-1

Kaynak: sciencedirect.com

499 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!