Organik elektronikler dönüştürücü vasıtasıyla prizden gelen gücü kullanabilecek

Organik ışık yayan cihazlar ve baskılı elektronikler, Linköping ve Umeå Üniversiteleri arasındaki işbirliğiyle geliştirilen küçük ve ucuz bir organik dönüştürücü vasıtasıyla duvardaki bir prize bağlanabilir.

Baskılı elektronikler ve organik ışık yayan cihazlar, şimdiki günlerde birçok çevre dostu ve enerji açısından verimli uygulamalar için yeterli seviyelerde performans sergilemektedirler. Daha önceki fikir, organik elektroniklerin çalıştırılması için gerekli gücün birçok durumda iyi çalışmakta olan güneş pilleri, piller veya kablosuz transformatörler kullanılarak elde edilmesi şeklindeydi. Ancak, aydınlatma, işaretleme veya UV engelleme pencereleri gibi sabit kurulumlar için duvar prizi kullanmak daha uygundur. Yüksek gerilim elektroniklere zarar verdiği için şimdiye kadar bu mümkün olmamıştır.

LiU Bilgi Kodlama Bölümü’nden Docent Deyu Tu, Umeå Üniversitesi’ndeki meslektaşlarını bir araya getirerek bu soruna bir çözüm bulmak için projeye öncülük etti. Organik ışık yayan cihazları yüksek ışıma ile çalıştırmayı ve süperkondansatörleri şarj etmeyi mümkün kılan bir organik dönüştürücünün,bunu sıradan bir prizden gelen elektriği kullanarak sağlayabildiğini gösterdiler.

Dönüştürücü, yüksek alternatif akımı(AC) seçilen doğru akıma(DC) dönüştürme kapasitesiyle, 325 V’a kadar yüksek voltajda çalışan, diyota bağlı organik ince film transistörlerden oluşmaktadır.

Deyu Tu, “Dünyada ilk kez organik elektroniklerdeki AC / DC dönüştürücünün 300 V üzerindeki gerilimlerde çalışabildiğini gösterdik. Dönüştürücümüz, geleceğin elektronikleri için esnek, ince, düşük maliyetli ve çevre dostu bir çözüm dalgasının önünü açmaktadır.” dedi.

İlk aşamada organik güç elektronikleri tasarımının kanıtlandığı bu çalışma, organik AC / DC dönüştürücülerinin öncü bir çalışmasıdır. Gerçek ürünler için ise güç dönüştürme verimliliği geliştirilmelidir.

Deyu Tu, “Bu sorunun üstesinden gelmek için takip çalışmalarını başlattık.”  dedi.

Sonuçlar, Organik Elektronik ve ECS İşlemleri olmak üzere iki dergi halinde yayımlandı ve Deyu Tu’nun Çin ve Japonya’daki büyük konferanslarda konuşmaya davet edilmesi çok ilgi uyandırdı.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …