Orta Doğu & Kuzey Afrika’nın Sahip Olduğu Güneş Enerjisi

Orta Doğu ve Kuzey Afrika  5.700 Megawatt kapasiteyle bir güneş enerjisi yatağı olmaya devam ediyor.

Ortadoğu Güneş Enerjisi Endüstrisi Derneği (MESIA),  geçtiğimiz günlerde bölgedeki  gelişmekte olan sekiz ülkenin 4.050 Megawatt’ tan fazla fotovoltaik güç kapasitesine sahip olduğunu bildirdi. Konsantre güneş enerjisi kapasitesinin eklenmesi boru hattını 5.700 Megawatt’ a çıkarıyor.

MESIA,  885 Megawatt kapasitenin şu anda bölgede faal durumda olduğunu belirtti. 3.618 Megawatt kapasite ise inşaat halinde. Fas, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (UAE) yürütülen projeler bu segmente en çok katkıda bulunan bölgelerdir.

Fas’ın Noor-Ouarzazate kompleksinde birkaç güneş enerjisi projesi bulunmakta. UAE ‘ de 100 megawattlık Shams-1 CSP projesi faaliyete geçmiş ve ülkedeki en büyük projedir. 800 Megawatt’lık bir binanın inşaatın yakında başlaması beklenirken aynı bölgedeki  Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Parkında 200 Megawatt kapasiteli güneş enerjisi kompleksinin inşaatı tamamlanmak üzere. Abu Dhabi’de 350 Megavatlık bir Solar PV projesi  onaylandı  ve projenin  yakın gelecekte 1.200 Megawatt’a kadar genişletileceği söz konusu.

Birçok yabancı şirketin anlaşmayı imzalamasıyla Mısır’ın Aswan şehrinde  1.800 Megawatt kapasiteli Solar PV kompleksinin inşasına başlandı.

Ürdün, inşaat halinde birkaç proje ile güneş enerjisi piyasasında artan bir faaliyetin farkında ve  hükümet bölgede daha fazla ihale açmayı planlıyor.

Umman ve Kuveyt gibi daha küçük ülkeler de büyük ölçekli güneş enerjisi projeleri planlanıyor.

Bölgenin güneş enerjisi piyasasındaki yeni katılımcısı Suudi Arabistan olacak. Ülke yakında 300 Megawatt güneş enerjisi kapasitesi için bir ihale açmayı planladığını açıkladı.

Kaynak : cleantechnica.com

163 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!