Osmaniye’de Bitkisel Atıklar Elektriğe Dönüştürülecek

Osmaniye'de Bitkisel Atıklar Elektriğe Dönüştürülecek

TRK Enerji A.Ş., Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bitkisel atıkların yakılarak elektrik üretilecek 50 MW’lık biyokütle tesisi kuracak.

TRK Enerji A.Ş. tarafından, Osmaniye ili, Kadirli İlçesi, Yusufizzettin Köyü orman arazisinde, 50 MW Kurulu Gücünde Biyokütleden Kombine Elektrik Enerjisi ve Isı Üretim Santrali Tesisi kurulup işletilmesi planlanıyor.

293.560.000 TL bedelle kurulması planlanan 154 MWt Kurulu Gücündeki Kombine Elektrik Enerjisi ve Isı Üretim Santrali’nde toplamda 279.840 ton/yıl miktarındaki pamuk, mısır, ayçiçeği, buğday, arpa, soya, yerfıstığı, orman ve orman endüstrisinde ortaya çıkan ağaç atıkları v.b. bitkisel atıklardan oluşan biyokütlenin yakılması suretiyle elektrik enerjisi ve ısı üretilmesi planlanıyor.

Tesis devreye girdiğinde, orman ve orman ürünlerinin işlenmesinden kaynaklanacak 132.289 ton/yıl artık ile 147.551 ton/yıl tarımsal atık olmak üzere, toplam 279.840 ton/yıl biyokütlenin yakılması suretiyle 154 MWt elektrik enerjisi ve ısı üretimi gerçekleştirilecek. Elde edilecek elektrik enerjisinin, ulusal elektrik şebekesine satılması planlanıyor. Ayrıca, talep edilmesi durumunda yakın çevredeki sanayi kuruluşlarına veya OSB şebekesine de ısı veya buhar satışı yapılması planlanıyor.

Kaynak : enerjigunlugu.net

711 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!