Anasayfa / Kimya Haberleri / Enerji Haberleri / Osmaniye’de Bitkisel Atıklar Elektriğe Dönüştürülecek

Osmaniye’de Bitkisel Atıklar Elektriğe Dönüştürülecek

osmaniyede bitkisel atiklar elektrige donusturulecek - Osmaniye'de Bitkisel Atıklar Elektriğe Dönüştürülecek

TRK Enerji A.Ş., Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bitkisel atıkların yakılarak elektrik üretilecek 50 MW’lık biyokütle tesisi kuracak.

TRK Enerji A.Ş. tarafından, Osmaniye ili, Kadirli İlçesi, Yusufizzettin Köyü orman arazisinde, 50 MW Kurulu Gücünde Biyokütleden Kombine Elektrik Enerjisi ve Isı Üretim Santrali Tesisi kurulup işletilmesi planlanıyor.

293.560.000 TL bedelle kurulması planlanan 154 MWt Kurulu Gücündeki Kombine Elektrik Enerjisi ve Isı Üretim Santrali’nde toplamda 279.840 ton/yıl miktarındaki pamuk, mısır, ayçiçeği, buğday, arpa, soya, yerfıstığı, orman ve orman endüstrisinde ortaya çıkan ağaç atıkları v.b. bitkisel atıklardan oluşan biyokütlenin yakılması suretiyle elektrik enerjisi ve ısı üretilmesi planlanıyor.

Tesis devreye girdiğinde, orman ve orman ürünlerinin işlenmesinden kaynaklanacak 132.289 ton/yıl artık ile 147.551 ton/yıl tarımsal atık olmak üzere, toplam 279.840 ton/yıl biyokütlenin yakılması suretiyle 154 MWt elektrik enerjisi ve ısı üretimi gerçekleştirilecek. Elde edilecek elektrik enerjisinin, ulusal elektrik şebekesine satılması planlanıyor. Ayrıca, talep edilmesi durumunda yakın çevredeki sanayi kuruluşlarına veya OSB şebekesine de ısı veya buhar satışı yapılması planlanıyor.

Kaynak : enerjigunlugu.net

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

grafen essiz kenar desenleri ile uretilmis buyuk stabil grafen parcaciklari 310x165 - Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Fotoğraf :  Grafen, nanoelektronikte kullanım için umut vaat eden bir malzemedir. Bununla birlikte, elektronik özellikleri, …

Bir cevap yazın