Oyuncaklardan Zehirli Kimyasalları Uzak Tutun

Oyuncaklardan Zehirli Kimyasalları Uzak Tutun

Her çocuğun bir oyuncak kutusu olur. Bu kutularda genelde ilgisizlikten  bırakılmış ya da parçaları kaybolmuş plastik oyuncaklar bulunur.Petrolden yapılan çoğu oyuncak, zehirli fitalatlar, BPA(Bisfenol-A), alev geciktirici ve bunun gibi pek çok kimyasal içerir. Bu kimyasallar çevre dostu olmayan, çocuğunuz için zararlı kimyasallardır.

Işıltısı ve reklamasyonu için çoğu oyuncak kolay kırılabilir şekilde tasarlanır.Çöplüklerde sonlanacak, kısa bir ömürleri olur. Çin’de üretilen pek çok oyuncağın geri çekildiği bu günlerde oyuncak olarak evinize ne getirdiğinizden asla emin olamazsınız.

Bundan dolayı çocuğunuzun oynadığı oyuncakların, herhangi bir güvenlik ve sağlık tehlikesi sebebi ile Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu tarafından geri toplanmadığından emin olmanız çok önemlidir.

Oyuncaklardaki Zehirli Kimyasallar

Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan tüm oyuncakların yaklaşık yüzde 70 ila 80’i Çin’de üretilmektedir. Çin Bilim Akademisi’ndeki 29 Nisan 2009’da araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, Çin yapımı çocuk oyuncaklarında bromlu alev geciktirici kimyasalların yaygın olarak kullanıldığını bildiriyor.

Oyuncakları çocuğunuzun ağzından uzak tutmak neredeyse imkansız olduğundan, bu toksinleri oyuncaklardan uzak tutmak için güçlü düzenlemelere ihtiyacımız var.

Oyuncaklardaki Alev Geciktiriciler

Bromlu yangın geciktiriciler çocuklar için tehlikelidir. Laboratuar çalışmaları hormon sistemlerini bozduklarını ve beyin ve davranışları etkilediklerini göstermiştir.

Çinli araştırmacılar, Barbie ve diğer bebekler, yumuşak plastik dişliler, kılıçlar, yarış arabaları, köpük oyuncaklar ve aksiyon figürleri dahil 69 oyuncak satın aldı ve test etti. Test edilen oyuncakların çoğunda aşağıdaki bromlu alev geciktiriciler saptandı.

  • Polibrominlenmiş dietil eterler (PBDE’ler). Bunlar, tüm sert plastik, köpük ve doldurulmuş oyuncaklarda ve yumuşak kauçuk oyuncakların üçte birinde bulundu. Bulunan PBDE türleri:

-Deca (şu anda en yüksek miktarlarda üretilen PBDE tipi) 2 eyalette ve Kanada’da yasaklanmış bir PBDE türüdür.

-Penta & Octa artık sağlık endişeleri nedeniyle ABD’de üretilmiyor ve 11 ABD eyaleti, Kanada ve Avrupa’da yasaklandı.

  • Polibrominlenmiş bifeniller (PBB’ler). ABD, Michigan’daki binlerce insan kimyasallar tarafından zehirlendikten sonra 1976’da PBB’leri üretmeyi durdurdu.
  • Bromlu-etanlar (DBDPE & BTBPE). Bunlar, sağlık ve güvenlik bilgilerinin bulunmamasına rağmen kullanımda olan yeni alev geciktirici kimyasallardır.

Penta ve Octa PBDE’ler, Avrupa ve Kanada’da çoğu kullanım için yasaklanmış olsa da ve artık sağlık ve güvenlik endişeleri nedeniyle ABD’de artık üretilmemesine rağmen, federal düzenlemelerdeki bir boşluk, bu kimyasalları içeren mamullerin ithal edilmesine izin vermektedir. Çocuklarınızın şu anda güvende olduğundan emin olmanın tek yolu plastik oyuncaklardan ve Çin’de üretilen tüm oyuncaklardan kaçınmaktır.

Oyuncaklardaki PVC, Fitalatlar ve BPA

PVC vinil (# 3 geri dönüşüm kodu) on binlerce ev eşyası ve oyuncakta kullanılan yumuşak bir plastiktir. PVC, kansere neden olduğu ve hormonları bozduğu bilinen kurşun, ftalat ve uçucu organik bileşikleri içerebilir.

2009 yılında çocuk oyuncaklarında çeşitli türlerde ftalat kullanımı yasaklanmış olsa da, bu zehirli endokrin bozucular, öğle yemeği kutuları, su geçirmez yatak örtüleri, şişme oyuncaklar, bebek havuzları ve banyo oyuncakları da dahil olmak üzere birçok çocuk eşyalarında hala bulunabilir.

Bir başka toksik plastik kimyasal madde, Bisfenol A veya BPA’dır. Bisfenol A, oyuncaklarda, plastik kaplarda, bebek şişelerinde, diş dolgularında ve plastik su şişelerinde bulunabilen bilinen bir endokrin yıkayıcıdır.

Büyük perakendeciler, 2008 yılında BPA içeren şişeleri ve diğer bebek ürünlerini raflarından kaldırmaya başlamış olsalar da, birçok oyuncak ve çocuk eşyası hala BPA içeriyor veya BPA yerine aynı derecede toksik olan BPS ile kullanılıyor.

Toxic Olmayan Oyuncak Seçenekleri

Çocuklar, bedenleri büyüyüp geliştiğinden, toksik kimyasalların etkilerine karşı daha savunmasızdırlar. Bir kimyasalın küçük miktarı bile bir çocuğun gelişimini etkileyebilir.

ABD’de çok sayıda usta ve kadın, uzun zaman süre kullanılabilecek ahşap, kumaş, metal ve diğer doğal, toksik olmayan, sürdürülebilir malzemelerden, güzel oyuncaklar yapıyorlar. Değerli aile yadigarı bile olabilirler.

Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar, eğlenmek için zamana ve ilginize ihtiyaç duydukları kadar, fazla oyuncağa ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden, daha az oyuncak alıp, günlük ev eşyalarından oyuncak yapabilirsiniz. Hayal gücüne ilham veren ve uzun yıllar dayanan doğal malzemeden yapılmış oyuncakları tercih edin.

Kaynak : smallfootprintfamily.com

925 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!