Pandemi Sırasında Ön Baskılar Bilim İletişimini Nasıl Hızlandırdı?

Pandemi Sırasında Ön Baskılar Bilim İletişimini Nasıl Hızlandırdı

Pandeminin erken safhası esnasında, COVID-19 literatür çalışmalarının yaklaşık %40’ı ön baskı olarak paylaşıldı – meslektaş denetiminden önce paylaşılan, ücretsiz olarak erişilebilen el yazmaları. Erişime açık bir dergi olan PLOS Biology’de yayınlanan yeni bir çalışmada, Doktor Jonathon Coates (Queen Mary University of London), Doktor Nicholas Fraser (Leibniz Information Center for Economics, Almanya) ve Doktor Liam Brierley (University of Liverpool) liderliğindeki araştırmacılar, ön baskı sunucularının COVID-19 ile ilgili bilimi barındırmadaki önemli rolünü ve bu ön baskıların COVID-19 bilgisini yaymak için nasıl kullanıldığını, gazetecilik ve politika uygulamalarında kültürel değişimlere yol açtığını keşfettiler.

COVID-19 salgınına hızlı ve inanılmaz bir bilimsel tepki geldi. Bildirilen ilk vakadan bir aydan daha az bir süreden sonra araştırmalar paylaşıldı ve bir yıldan daha kısa bir sürede ise aşılar geliştirildi. Araştırmacılar, bunun, araştırmaya erişim ve iletişim biçimindeki çarpıcı bir değişiklik ile eşleştirildiğini keşfettiler; COVID-19 araştırmasını açıklayan, indirilen ve benzeri görülmemiş seviyelerde (pandemiyle ilgisi olmayan araştırmaya göre 10 kata kadar daha fazla) erişilen ön baskılar, ilk kez muhabirler ve politikayı belirleyenler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Çalışmanın baş yazarı Doktor Jonathon Coates’e göre pandemi, daha geleneksel yayıncılığa göre ön baskıların faydalarına ışık tuttu ve salgının başlarında ön baskı kullanımıyla bir şeyler olduğu açıktı.

Araştırmacılar, ön baskıların nasıl paylaşıldığını keşfettiklerinde, COVID-19 ön baskılarının Twitter gibi çevrimiçi platformlarda COVID-19 olmayan ön baskılara göre 7 kat daha fazla paylaşıldığını gözlemlediler. Resmi politika belgelerinde geleneksel olarak nadiren atıfta bulunulsa veya gazeteciler tarafından bildirilse de, COVID-19 araştırmasını anlatan ön baskılar sıklıkla politikada yer alıyor ve haber medyasında bildiriliyor, bu da aktif araştırmayı politika belirleyenlere ve kamuoyuna her zamankinden daha yakın hale getiriyor.

Doktor Coates, “Doktor Fauci gibi tanınmış kamu görevlileri tarafından, ön baskıların COVID-19 anlayışımızı hızlandırmada ne kadar önemli olduğu belirtildi. Verilerimiz bu ifadeleri destekleyecek kanıtlar sağlamaktadır ve ön baskıların, bilim adamları, halk, gazeteciler ve politika belirleyenler tarafından kullanımında net bir kültürel değişimi ortaya çıkarmaktadır. Umuyoruz ki, bu makalede bildirilen kültürel değişimler pandemiden sonra da devam edecek ve biyomedikal topluluğu yeni çalışmaları yaymak için ön baskı sunucularına dönmeye devam edecek” demiştir.

Kaynak: phys.org

405 Kez Okundu

Aysel Ekin Eyüboğlu

10 Ocak 1997 Mersin doğumluyum. 2015 yılında kayıt olduğum Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği %100 ingilizce 4 yıllık lisans bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda teknoloji ve bilim üzerine ilgim olduğu için Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama 2 yıllık önlisans bölümünde okumaktayım. Dünyaya açılmak, alanımda daha farklı ilerlemeleri görmek, tecrübe edinmek ve eğitimini almak adına 2018-2019 yılımı Fransa’da Université Pays de L'adour ekolünde Erasmus programında geçirdim. Araştırmalarımda daima yeniliğe ve inovatif fikirlere öncelik vermeyi tercih ediyorum. Yeni başladığım tez konum olan Wrinkle (kırışık) boyaların yüzey modellemesi ile ilgili araştırmalarımı bir yandan sürdürürken İnovatif Kimya Dergisi ailesine ve haber çeviri ekibine katılma şansı yakaladım. Sizlerle var olan ve olacak bilgilerimi, bilime olan hevesimle birleştirerek teknolojideki son gelişmeleri ve araştırmalarımı paylaşmak istiyorum.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!