Patlama Tehlikesi Olduğunda Uyarı Veren Akıllı Pil

patlama-tehlikesi-oldugunda-uyari-veren-akilli-pil

Patlayan akıllı telefon haberleri son dönemde artış göstermeye başladı. Şarjdayken telefonu yoğun kullanan kişiler veya orijinal olmayan kalitesiz aksesuarlarla telefonu şarj etmek isteyen kullanıcılar söz konusu patlama olaylarıyla karşı karşıya kalıyor. Kullanıcıların bu korkulu rüyasını sona erdirmek için geliştirilen akıllı pil, patlamaların önüne geçmeyi hedefliyor.

Stanford Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği akıllı lityum-iyon pil, diğer pillerden farklı olarak ekstra bir katmanla birlikte geliyor. Bakırdan üretilen bu katman, anot ve polimer ayırıcı arasında voltajı ölçüyor ve düzenliyor. Eğer elektrik bu bakır katmana kadar ulaşırsa voltaj anında sıfıra indiriliyor ve patlama riskinden kurtulunmuş oluyor.

Ayrıca polimer katmanın tehlikede olduğu ve pilin değiştirilmesi gerektiği bilgisini kullanıcılara aktarıyor. Şu anda çalışmaların devam ettiği teknolojinin ne zaman yaygın olarak kullanılacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak : onedio.com

Okumanızı Öneriyoruz

Rice Üniversitesinden Bilim İnsanları Atık Plastikleri Grafene Dönüştürüyor

Plastik atık, ACDC sayesinde saf siyah grafen olarak geri dönüştürülüyor. Rice Üniversitesi bilim insanları,  gezegenin …