Petrol Düştü Yeşil Enerji Firmaları Çakıldı

Petrol Düştü Yeşil Enerji Firmaları Çakıldı

Petrol fiyatlarının düşmesi enerji ihtiyacı bakımından yurtdışına bağlı olan ülkeler için olumlu olarak algılanıyor. Petrolün geçen haziran ayından bu yana yüzde 40 civarında düşmesi global piyasaları sallarken yeşil enerjiyle uğraşan firmalar da petrol fiyatlarının düşüşünden olumsuz olarak etkilendi.

Dünyanın en büyük rüzgar gülü üreticilerinden Vestas Wind’in hisseleri haziran ayından bu yana yüzde 30 düştü. Almanya’nın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri olarak bilinen Solarworld’ün hisseleri ise yüzde 26 düştü. NBC’ye konuşan uzmanlara göre petrol fiyatlarının düşmesini fırsat bilen yatırımcılar şimdiden yatırımlarını yeşil enerji firmalarından fosil yakıtlarla (petrol vb.) iş yapan şirketlere kayırdı.

Büyük Oynamalar Yok

Çünkü uzun vadede petrolün fiyatının tekrar 100 dolar seviyelerine çıkacağını düşünen yatırımcılar şimdiden atını doğru yere oynamak istiyor. Petrol fiyatlarının yükselmesini kollayan yatırımcılar yeşil enerji firmalarından çıkarak yatırımlarını fosil yakıtlarla iş yapan şirketlere kaydırdı. Fosil yakıtlarla iş yapan firmaların ise hisselerinde büyük oynamalar göze çarpmadı.

Kaynak : hurriyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Yiyecekleri ve Yüzeyleri Korumak için Kullanılan Plastik Film, Yeni Koronavirüsü Etkisiz Hale Getirebilir mi?

Fotoğraf: Laboratuvar testlerinde, malzeme SARS-CoV-2 parçacıklarının% 79,9’unu üç dakikada ve %99,9’unu 15 dakikaya kadar ortadan …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: