Petrol şirketlerinden kömür hamlesi

petrol sirketlerinden komur hamlesi

Avrupa Güvenlik ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü Enerji Uzmanı Elliot Brennan, dünya devi 6 enerji şirketi BG Group, BP, Eni, Shell, Statoil ve Total’in karbon salınımı vergilerinin artırılması için hükümetlere mektup yazmasını, kömürün popülaritesini azaltmaya yönelik bir adım olarak nitelendirdi.

Brennan petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve Amerika’da kaya gazına ilginin artması nedeniyle doğal gaz ve petrol şirketlerinin zor durumda kaldığını belirtti.

Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluğun, ülkeleri ucuz kömüre yönlendirdiğini anlatan Brennan, “Bu, büyük gaz ve petrol şirketlerini zorlayan bir süreç oldu. Dev şirketler piyasada kendilerine yer bulmanın giderek zorlaşacağının farkındalar. Üstüne petrol fiyatlarında yaşanan düşüş de eklenince böyle bir çağrı yapıldı. Yazdıkları mektupla karbon salınımı vergilerinin yükseltilmesini isteyen şirketlerin attığı adımı kömürün doğalgaz karşısındaki popülaritesini azaltmaya yönelik bir adım olarak nitelendirebiliriz” dedi.

BG Group, BP, Eni, Shell, Statoil ve Total’in enerji dünyasında yaşanan değişim sonrasına yeni stratejilere yöneldiğine dikkati çeken Brennan, “Karbon fiyatlarının, dolayısıyla kömür fiyatlarının yükseltilmesini isteyen enerji devleri, piyasada rekabeti artırmanın yanı sıra daha sert ve ilerici bir politikayı da benimsiyor” ifadesini kullandı.

Brüksel’deki Avrupa Siyaset Merkezi Uzmanı Marco Giuli de Avrupa’da doğalgazın önünde birçok engel bulunduğuna işaret ederek, “Yenilenebilir enerjinin yükselişi, Avrupa’da izlenen yanlış politikalar nedeniyle karbon fiyatlarının düşmesi ve Kuzey Amerika’da kaya gazı keşiflerinin artmasıyla beraber kömür fiyatlarının düşüşü bu duruma neden oldu” diye konuştu.

Giuli, yaşanan gelişmelerden doğalgazla elektrik üretimi yapan santrallerin de etkilendiğini, bazı projelerin rafa kaldırıldığını ya da tamamen iptal edildiğini söyledi.

Söz konusu 6 şirketin, karbon fiyatlarının, dolayısıyla kömür fiyatlarının daha pahalı olmasını istediğini vurgulayan Giuli, “Doğalgazı tekrar popüler hale getirmek istiyorlar. Daha doğrusu resmin büyük parçasını doğalgaz oluştursun istiyorlar. Bu sıralar Avrupa Birliği üyesi ülkeler, ücret mekanizmalarında değişikliğe giderek, santrallerin kapanışının önüne geçmek istiyorlar ama bu fiyat değişiklikleri gazı kömürün önüne çıkarır mı orası tartışılır” değerlendirmesinde bulundu.

Uzmanlara göre, 6 enerji devinin dünyadaki hükümetlere yazdığı ve karbon fiyatlarının yükseltilmesini talep ettiği mektup, bir bakıma kömürünün popülaritesini düşürmek ve doğalgazı tekrar aktif olarak kullanılan bir yakıt haline getirmeyi de amaçlıyor.

Fiyatların düşmesiyle elektrik santrallerinde kömür kullanmayı tercih eden ülkelerin sayısında artış yaşandı. Kömürün artan popülaritesi karşısında, petrol ve doğalgaz şirketleri zarar etmeye başladı. Doğalgazı tekrar etkin bir yakıt haline getirmek isteyen 6 şirket, hükümetlere karbon salınımı vergilerini yükseltmeleri konusunda çağrıda bulundular. Kömürün ana elementi olan ve kullanımı durumunda yüksek oranda salgılanan karbon, çevreye verdiği zararla ön plana çıkıyor.

Bu arada, 1950’li yıllarda da ExxonMobil, Chevron, Shell, BP, Gulf Oil, Standard Oil of California ve Socony’den oluşan şirketler, petrol dünyasında hakimiyet kurmuş ve bir süreliğine piyasayı istedikleri gibi yönlendirerek monopol oluşturmuşlardı.

Kaynak : trtturk.com

885 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!