Pfizer’e Ceza

pfizer-e-ceza

Dünyaca ünlü ilaç şirketi Pfizer’a epilepsi ilaçlarını yüzde 2600 daha yüksek fiyata sattığı gerekçesiyle 107 milyon dolar ceza kesildi.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, anti epilepsi ilaçlarını yüzde 2 bin 600 daha yüksek fiyatla faturalandırdığı gerekçesiyle ilaç şirketi Pfizer’a 84,2 milyon sterlin (107 milyon dolar) ceza kesti.

CMA Soruşturma Komitesi Başkanı Philip Marsden konuya ilişkin olarak, “Şirketler açık bir şekilde binlerce insanın ihtiyaç duyduğu ilaçları yeniden markalama ile fiyat artırma fırsatı olarak görüp, kötüye kullanıyorlar. Bu inanılmaz fiyatlar NHS’e ve vergi mükelleflerine milyonlarca sterline mâl oluyor” dedi.

Pfizer’den karara ilişkin yapılan açıklamada ise regülatörün bulgularının doğru olmadığı öne sürülerek CMA’nın para cezasının temyize götürüleceği bildirildi.

İngiliz regülatör Flynn Pharma adlı dağıtımcı şirkete de anti epilepsi ilacının fiyatının 2012 yılında artırması nedeniyle 5,2 milyon sterlin para cezası verdi.

İngiliz yayın kurumu BBC’nin haberine göre İngiltere’de yaklaşık 48 bin epilepsi hastası için ödenen ilaç ücreti, 2012 yılında 2 milyon sterlin seviyesindeyken 2013’te 50 milyon sterline yükseldi.

Kaynak : businessht.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Katalizör, Karbondioksiti Yararlı Yakıtlara ve Kimyasallara Dönüştürüyor

Atmosferdeki karbondioksit seviyesi artarken, bilim insanları karbon bazlı yakıtları, kimyasalları ve diğer ürünleri faydalı hale …