piller-icerisinde-kimyasal-maddeler-barindiran-bir-depodur

Zeytinburnu Belediyesi, katı ve sıvı atıkların doğada neden olduğu tahribata yönelik farkındalık oluşturmak için, ‘Atık Pil ve Bitkisel Atık Yağların Çevre Kirliliğine Etkileri’ konulu seminer düzenledi. Seminerde konuşan Kimya Mühendisi Savaş Arna, “Piller içerisinde kimyasal maddeler barındıran birer depodur. Tüketildikten sonra rastgele çöplere atılması doğamızın kirlenmesine sebep oluyor” dedi.

Zeytinburnu Belediyesi katı ve sıvı atıkların doğada neden olduğu tahribata yönelik farkındalık oluşturmak için ‘Atık Pil ve Bitkisel Atık Yağların Çevre Kirliliğine Etkileri’ konulu seminer düzenledi. Seminerde, Kimya Mühendisi Savaş Arna pil atıklarının doğaya vermiş olduğu tahribatı anlatırken, Kimya Mühendisi Nihal Karakuş ise bitkisel atık yağların doğaya verdiği tahribatı anlatan sunum gerçekleştirdi. Zeytinburnu Belediyesi Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere çok sayıda öğretmen katıldı. Program sonunda, Zeytinburnu Belediyesi tarafından seminere katılanlara bilgilendirme broşürleri ve kitapçık dağıtıldı.

Piller İçerisinde Kimyasal Maddeler Barındıran Birer Depodur

Atık pillerin çevreye verdiği zararlar üzerine yaklaşık 15 yıldır seminerler düzenlediğini belirten Savaş Arna, “Son yıllarda bu seminerlerimizi arttırdık. Özellikle okullardaki çalışmalarımızı geniş bir alana yayıyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde okullarımızda atık pilleri topluyoruz. Topladığımız pillerin yaklaşık yüzde 40’ı okullardan geliyor. Onun için öğretmenlere özellikle önem veriyoruz. Bu anlamda da öğretmenlerimizle ve belediyelerimizle işbirliği içerisinde toplama çalışmalarımıza devam ediyoruz. Öğretmenlerimiz burada aldığı bilgileri öğrencilerine iletiyorlar. Bu da böyle bir alt nesle geçiyor. Piller içerisinde kimyasal maddeler barındıran bir depodur. İçlerinde çok çeşitli metaller vardır. Bu metallerin bir kısmı insan vücuduna zararlıdır. Bu nedenle piller tüketildikten sonra rastgele çöplere atılması doğamızın kirlenmesine sebep oluyor” diye konuştu.

Suya Karışan Bitkisel Atık Yağlar Canlıların Ölmesine Sebep Oluyor

Nihal Karakuş ise, 81 ilden mutfaktaki kızartma yağ atıklarını topladıklarını belirterek, “Belediyelerimizle işbirliği içerisindeyiz. Buna iştirak eden 45’e yakın belediyemiz var. Bu kapsamda son derece tehlikeli olan bitkisel atık yağların doğaya karışmasını engellemeye çalışıyoruz. Çünkü suya karıştığı zaman geri dönüşü yok. Başta balıklar olmak üzere canlıların ölmesine sebep oluyor” şeklinde konuştu.

Kaynak : milliyet.com.tr

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.