Plastik Güneş Pillerine İnert Polimer Eklenmesi, Yüksek Verimlilik ve Kolay Üretim Sağlıyor

Plastik Güneş Pillerine İnert Polimer Eklenmesi, Yüksek Verimlilik ve Kolay Üretim Sağlıyor

Fotoğraf : Bu görüntüdeki oklarla gösterildiği gibi plastik güneş pillerine inert bir polimer bileşeninin eklenmesi benzersiz bir sütun morfolojisi oluşturur ve bu da düşük maliyetli çözelti kaplama yöntemleri ile güneş pillerinin endüstriyel üretimi için çok daha uygun olan, en uygun cihaz kalınlığının artmasını sağlar. – Stony Brook Üniversitesi

Polimer plastik güneş pilleri, hafifliği, esnekliği ve maliyet etkinliği nedeniyle endüstri önceliği olmaya devam etmektedir. Stony Brook Üniversitesi ve ABD Enerji Bakanlığı (DOE) Brookhaven Ulusal Laboratuvarı (BNL) bilim insanları, bu tür güneş hücrelerinin daha verimli olabileceğini ve yeni araştırma bulgularına dayanarak daha fazla sağlamlığa sahip olacaklarını göstermişlerdir.

Stony Brook Üniversitesi’nde saygın bir profesör olan Prof. Dr. Miriam Rafailovich, ve BNL’de bilim insanı ve Stony Brook’da misafir profesör olan Chang-Yong Nam liderliğindeki araştırma ekibi, inert bir polimer olan polistren ekleyerek bu güneş pillerinin daha optimize bir iç morfoloji geçirdiğini ve daha yüksek bir cihaz performansı sağlandığını keşfetti.  Bu keşif, polimer plastik güneş pilleri ile ilgili bir problemi çözmüştür. Bu hücrelerin çoğu, iç morfolojiyi kontrol etmek için aktif olmayan küçük bir zincir molekülü, yüksek cihaz performansına dahil edilen bir katkı maddesini gerektirir. Ancak, katkı maddesinin ışık ve ısı altında sağlamlık problemlerine neden olduğu, dolayısıyla performans ve verimliliği tehlikeye soktuğu bilinmektedir.

Advanced Materials Interface’ta yayınlanan yeni çalışma, katkının inert polimer ile değiştirilmesinin bu problemi potansiyel olarak çözdüğünü göstermektedir. Nanoscale’de daha önce yayınlanan bir makalede, araştırmacılar farklı bir polimerle benzer bir yaklaşım kullandılar.  Bu daha önceki çalışma, düşük maliyetli kaplama yöntemleri ile endüstriyel üretim için daha uygun bir kalite sağlayan yeni tasarlanmış bir polimer plastik güneş pilinin optimal kalınlığı artırdığını gösterdi. Bu sonucun önemi ABD Enerji Bakanlığı (DOE) web sitesinde yer aldı.

Kaynak : phys.org

49 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!