Renk Körlüğünü Düzelten Kontakt Lensler

Renk Körlüğünü Düzelten Kontakt LenslerFotoğraf: Altın nanopartiküller içeren gül rengi kontakt lensler, kırmızı-yeşil renk körlüğü olan kişiler için sorunlu renkleri filtreler.

Dünyayı gölgede gördüğünüzü hayal edin – gri gökyüzü, gri çimen. Renk körlüğü olan bazı insanlar her şeyi bu şekilde görürler, ancak çoğu belirli renkleri göremez. Renkli gözlükler yardımcı olabilir, ancak bulanık görmeyi düzeltmek için kullanılamazlar. Ve bu durum için şu anda geliştirilmekte olan boyalı kontakt lensler potansiyel olarak zararlı ve güvenilmezdir. Şu an, ACS Nano’da araştırmacılar, renkleri görmenin daha güvenli bir yolunu oluşturmak için kontakt lensleri altın nanopartiküller ile aşıladıklarını bildiriyorlar.

Muzun olgunlaşıp olgunlaşmadığını belirlemek, uygun kıyafetleri seçmek veya kırmızı ışıkta durmak gibi bazı günlük aktiviteler, renk körlüğü olanlar için zor olabilir. Bu genetik bozukluğa sahip çoğu insan, kırmızı ve yeşil tonları ayırt etmekte güçlük çeker ve kırmızı renkli camlar bu renkleri daha belirgin ve daha kolay görülebilir hale getirebilir. Bununla birlikte, bu lensler iridir ve lens malzemesi görme sorunlarını düzeltmek için yapılamaz. Bu yüzden araştırmacılar, özel renkli kontakt lenslerin geliştirilmesine yöneldiler. Prototip sıcak pembe boyalı lensler, klinik denemelerde kırmızı-yeşil renk algısını iyileştirmiş olsa da, boyayı süzdüler ve bu da güvenlikleri konusunda endişelere yol açtı. Altın nanokompozitler toksik değildir ve ışığı saçma biçimleri nedeniyle “kızılcık camı” üretmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bu nedenle Ahmed Salih, Haider Butt ve meslektaşları, altın nanopartikülleri boya yerine kontakt lens malzemesine dahil etmenin kırmızı-yeşil kontrastı güvenli ve etkili bir şekilde iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek istedi.

Kontakt lensleri yapmak için araştırmacılar, altın nanopartikülleri bir hidrojel polimerine eşit şekilde karıştırdılar, kırmızı ve yeşilin örtüştüğü dalga boyları olan 520-580 nm’de ışığı filtreleyen gül rengi jeller ürettiler. En etkili kontakt lensler, 40 nm genişliğinde altın nanoparçacıklara sahip olanlardı, çünkü testlerde bu parçacıklar gerekenden daha fazla renk kümelemedi veya filtrelemedi. Ek olarak, bu lensler ticari lenslere benzer su tutma özelliklerine sahipti ve laboratuvarda petri kaplarında büyüyen hücreler için toksik değillerdi. Son olarak, araştırmacılar yeni malzemelerini ticari olarak temin edilebilen iki çift renkli cam ve daha önce geliştirdikleri sıcak pembe boyalı kontakt lens ile doğrudan karşılaştırdılar. Altın nanokompozit lensler bloke ettikleri dalga boylarında gözlüklere göre daha seçiciydi. Yeni lensler, boyalı kontakt lenslerin dalga boyu aralığıyla eşleşti ve altın nanokompozit lenslerin, potansiyel güvenlik endişeleri olmaksızın kırmızı-yeşil renk sorunları olan kişiler için uygun olacağını düşündürdü. Araştırmacılar, bir sonraki adımın konforu değerlendirmek için insan hastalarla klinik deneyler yapmak olduğunu söylediler.

Renk Körlüğünü Düzelten Kontakt Lensler

Kaynak: acs.org

671 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!