Ryanair 2023’e Kadar Plastiksiz Olma Sözü Verdi

Ryanair 2023’e Kadar Plastiksiz Olma Sözü Verdi

Ryanair önümüzdeki 5 yıl içerisinde süregelen değişimlerinin bir parçası olarak kendi çevre dostu yeterlilik belgelerini ilan ederek “plastiksiz” olma sözü verdi.

Ryanair’in yöneticisi Michael O’L  çevrecilere çekim yapma teklifi sundu ve iklim değişikliğinin karbon emisyonlarından kaynaklandığını tekrar tekrar reddetti.

Öte yandan Ryanair, 2030’a kadar geri dönüştürülemeyen plastikleri işletmelerinden kaldırma sözü verdi. Aynı zamanda müşteriler için kayıt sırasında gönüllü bir karbon dengeleme ödemesi tanıttı.

Ryanair, yerleşik olarak biyoçözünür bardaklara, ahşap çatal-bıçak takımlarına ve kağıt ambalajlara geçmek kadar genel merkezlerini, üslerini ve işletmelerini de plastiksiz yapacaklarını söyledi.

Ryanair Birleşik Krallık’taki pilotlar birliği Balpa’nın varlığını resmi olarak kabul ettiğinin ertesi günü girişim gerçekleşti. Bu girişim “müşteri deneyim geliştirme programı”na adını verecek olan 5. yılın en önemli ögesini şekillendirecek.

Pazarlama kurulu başkanı Kenny Jacobs, Ryanair’ın çevresel planının birliğimizin 5 yıl içerisinde tüm geri dönüştürülemeyen plastikleri işletmelerden kaldırmasını da içerdiğini söyledi.

Jacobs müşterilere kendi kahve bardaklarını uçakta getirmelerini önerdi ve şu şekilde ekledi: “Yalnızca uçuş sırasındaki yiyecek-içecek servisi içi değil, uçakların bünyesindeki plastik parçaları ve nelerin geri dönüştürülemez olduğunu inceliyor ve daha fazla geri dönüştürülebilir plastiğe geçmek için orijinal ekipman üreticileriyle nasıl çalışacağımızı araştırıyoruz.

Fakat şunu kabul etti: “Her zaman belli türlerde plastikler olacaktır. Gelecek 5 yılda geri dönüştürülemeyen plastiklerin %100 kaldırılması konusunda ne kadar ilerleme kaydedeceğiz göreceğiz.”

Jacobs, Ryanair’ın 737 model uçaklarında koltuklarının %96’sının artık modern, yakıt verimli olduğu gibi, yolcu başına düşen karbon emisyonu konusunda da çoktan en çevre dostu hava yolu olduğunu iddia etti.

Ryanair, uçuşlar ertelendiği ya da iptal olduğu zaman yolcular için tazminat talep etmeyi de daha kolay hale getirecek.

İrlanda havayolu, son zamanlarda yaşanan nöbet listesi krizi sırasında yolcuları Avrupa yasalarındaki hakları konusunda doğru düzgün bilgilendirmedikleri için Birleşik Krallık yasa düzenleyicileri tarafından resmi olarak kınandı.

Jacobs, yolcuları aksaklık konusunda uyarmak için yollar geliştirdiklerini ve onlara nasıl dava açabileceklerini anlatacaklarını söyledi. “Dava açmayı kolaylaştıracağız ve haklı oldukları taktirde işlemden geçirip 10 gün içerisinde ödeme yapacağız.”

Jacobs havayolu’nun EU261 rejimine karşı devam eden itirazlarına rağmen girişimin meydana geldiğini söyledi, bu da şu demek oluyor ki müşteriler çoğunlukla Ryanair ile bir uçuş için ödediklerinden daha fazlasını talep ediyorlar. Jacobs, Ryanair’ın geçtiğimiz Eylül ayında neredeyse 700.000 yolcuyu etkileyen uçuşları iptal ettiğinde 25 M €’dan fazla ödeme yaptığını söyledi.

Yolcuların neredeyse %50’sinin tazminat talep etmeye yetkisi var. Jacobs Ryanair’ın yol ücreti geri ödemelerini sınırlayan bazı ödemelerin otomatik olup olmaması üzerinde düşündüklerini söyledi.

Kaynak : theguardian.com

305 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!