Salgın Ortasında Kimyagerler: James Canary

Salgın Ortasında Kimyagerler: James CanaryChemistry World  bu zor dönemde Covid-19 pandemisi ile nasıl baş ettiklerini görmek için dünyanın dört bir yanındaki kimyagerlerle görüşüyor.

Organik kimyageri James Canary, 24 kadrolu ve 17 sözleşmeli öğretim üyesi ve 160 araştırmacıdan oluşan Newyork Üniversitesi Kimya Bölümü’nün 6 yıldır başkanlığını yapmaktadır. Canary, aynı zamanda üniversitede o ve 4 lisansüstü öğrencisinin farklı türlerde molekül anahtarları tasarladıkları, sentezledikleri ve inceledikleri bir araştırma laboratuvarını yürütmektedir.  Fakat Covid-19’un Mart ayı ortalarında New York’u vurmasından sonra her şey değişti ve Canary, o zamandan beri laboratuvarına dönemedi.

İlk adım, New York Üniversitesi uzaktan eğitime geçtiği zamandı. Üniversite laboratuvarları o değişimden sonra birkaç gün faal durumda kaldı, ancak daha sonra Başkanlık bütün araştırmaların mümkünse uzaktan yapılmasına karar verdi. “Sonrasında Vali, gerekli olmayan tüm çalışanların evde kalmasını söylediği zaman biz de herkese evde kalmaları gerektiğini söyledik,” dedi Canary.

“Laboratuvarlar, Covid-19 ile ilgili laboratuvar güvenliği ve bakımı ve araştırmaları gibi kritik faaliyetler dışında şu anda kapalı,” dedi Canary. “Benim laboratuvarımda tüm çalışmalar kesintiye uğramış durumda,” diye de ekledi.

Laboratuvarındaki en tecrübeli öğrencisi Ocak ayında Çin Yeni Yılı için ailesini ziyaret etmek için Çin’e gitti ve o zamandan beri orada mahsur kaldı. Amerika’ya giriş vizesi ertelendi ve evrak işleri ile uğraşırken Çin’de virüs patlak verdi. “Sonrasında Amerika, Çin’den gelen insanlar için kapılarını kapattı, bu yüzden hala orada”, dedi Canary.

Gerekli Olmamanın Tadını Çıkarmak

Çin’de mahsur kalan lisansüstü öğrencisi, Canary ile birlikte uzaktan araştırma makaleleri ve hibe önerileri üzerinde çalışıyor. New York Üniversitesi’nin Şangay’da 27 Nisan’da kısmen yeniden açılan bir kampüsü var ve Canary bunun olası geçici bir çözüm olabileceğini söylüyor.

New York Üniversitesi laboratuvarlarına izinli olan tek araştırmacılar, hücre kültürleri ve hassas cihazlar gibi düzenli bakım gerektiren sebeplerden dolayı ulaşması gerekenlerdir. Covid-19 ile ilgili alanlarda çalıştığı için orada bulunan araştırmacılar da var. Canary, New York Üniversitesi kimya laboratuvarlarında en fazla 20 araştırmacının bu tip projelerde çalıştığını tahmin ediyor.

“Gerekli olmadığımı fark ettiğim zaman günün tadını çıkardım”, dedi Canary mesleği için tek ihtiyacı olan şeyin bilgisayarı olduğunu ekleyerek. “Benim için ve öncelikli olarak bilgisayarlı cihazlar kullananlar için uzaktan çalışmak kolaydı. Araştırmalarında kusursuzca ilerlemelerini sağlamak için ihtiyaç duydukları yüz yüze etkileşimi çok özleseler de araştırmalarına o cihazlarla da devam edebiliyorlardı.”

Öte yandan bölümde deneyciler için işler çok daha zor. “Evde okuyarak ve yazarak yapabildiklerini yapıyorlar, belki de normalde yaptıklarından daha fazla bilgisayarlı cihaz kullanarak,” dedi Canary. İnsanların laboratuvar dışında kalması ile derleme makalelerde bir artış gözlemlediğini söyledi.

Topluluk Desteği

Canary’nin şimdiye kadar karantinası iyi gidiyor. Özel bakım gerektiren, prematüre doğan çocuklar için bir New York sağlık departmanı programını yürüten fizikçi eşi ve 11 Eylül Saldırıları ile ilgili bir anıt müzesinde çalışan 29 yaşındaki oğlu ile karantinada…New York şehrinin sosyal mesafenin fazla ve geniş, üstü açık alanların bol olduğu batı banliyölerinde yaşıyorlar.

Canary takım arkadaşları ve iş arkadaşları ile e-mail, Zoom ya da Slack gibi diğer elektronik uygulamalar yoluyla düzenli olarak iletişim kuruyor. Nisan ayı başlarında New York şehri hastanelerinde kayıt ve ciddi derecede hasta olanlarda bir yükselişin yanı sıra kişisel koruma ekipmanlarında bir azalış vardı. Canary ve iş arkadaşları laboratuvarlarından eldiven, maske ve tek kullanımlık laboratuvar önlükleri gibi malzemeleri toplayarak yerel hastanelere bağışladılar.

Canary, egzersiz ve bahçe işleri yaparak ve akıllı telefonu ya da bilgisayarları olmadığı için insanlardan yardım isteme olanağı bulunmayanlar için kilise ile birlikte gönüllülük yaparak stres düzeyini en alt düzeyde tutmaya çalışıyor. Okumak için de daha fazla zamanı var. “Araştırma faaliyetlerimiz sırasında alanımla ilgili makaleleri okuma fırsatım her zaman oldu, ancak en iyi kimya dergilerinin ya da diğer makalelerin içeriğine göz atabilmek, bölüm başkanı olduğum için benim için zor bir şeydi,” diye açıkladı Canary.

Kaynak: chemistryworld.com

65 Kez Okundu

Yazar Hakkında

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

Kopyalamak Yasaktır!