Sentetik “Melanin” Doğal Güneş Kremi Görevi Görebilir

Sentetik "Melanin" Doğal Güneş Kremi Görevi Görebilir

Pigment benzeri nano tanecikler hücreleri güneşin zararlı ışınlarından koruyabilir.

Yazın sıcağında, birçok insan güneşin zararlı ışınlarının ciltlerine zarar vermesini önlemek için daha fazla güneş kremi sürme ihtiyacı hisseder. Fakat bilim insanları bu zararlı ışınları etkisiz duruma getirmek için yeni bir yol bulmuş olabilir: melanin taklidi nano tanecikler cilt hücrelerini içinden korur. Eğer kanıtlanırsa, bu yöntem daha iyi lokal koruma ve bazı cilt bozuklukları için de muhtemel tedaviler geliştirmek için kullanılabilir.

Koyulaştırıcı pigment melanin, vücudun UV kaynaklı DNA hasarına karşı başlıca doğal savunma sistemlerinden biridir. Cilt yüzeyinin altında, özel hücreler melanini üreten, depolayan ve taşıyan melanozomları salgılar. Bu yapılar keratinosit adı verilen deri hücreleri tarafından emilir ve hücrelerin çekirdekleri etrafında koruyucu, UV bloke edici kabuklar oluşturur. Melanin üretimindeki eksiklikten kaynaklanan hastalıklar olan albinizm ve vitiligo gibi hastalıklardan muzdarip olan kişiler UV’nin etkilerine karşı oldukça hassastır.

Bu melanozomların sentetik biçimlerini üretmek için San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beyinde ve vücudun diğer bölgelerinde bulunan bir sinyalleşme kimyasalı olan dopamini alkali bir çözeltide yıkadılar. Bu basamakta, dopamin bazlı bir polimer olan polidopaminden yapılmış kabuklar ve çekirdekler ile melanin benzeri nanotanecikler üretildi. Bir petri kabında insan keratinositleri ile inkübe edildiğinde, sentetik tanecikler deri hücreleri tarafından emildi ve çekirdeği etrafında doğal melanin gibi dağıldı.

Şimdilerde Northwestern Üniversitesi’nde bir biyokimyacı olan çalışmanın yazarı Nathan Gianneschi, “hücreler [sentetik nano tanecikleri] işleyebiliyor ve daha sonra çekirdeğin üzerinde bir tür örtüye dönüştürebiliyor” dedi. Melanin gibi, sentetik madde de cildi koyulaştırmak için bir pigment görevi görür fakat “bunun sadece hücreleri doldurup daha koyu hale getirmekten ibaret değil” dedi. “Aslında bu hücreleri biçimlendirdi.”

Doğal melanin gibi, melanin benzeri nano tanecikler de sadece taşınmış ve dağılmış değillerdi, onlar aynı zamanda hücrelerin DNA’larını da korumuşlardır. Araştırmacılar deri hücrelerini nano tanecikler ile inkübe ettiler ve üç gün boyunca UV ışınıma tabi tuttular. Nano tanecik içermeyen taneciklerin %10’unun hayatta kalmış olmasına kıyasla, nano tanecikleri absorbe eden deri hücrelerinin yüzde ellisi hayatta kaldı. Bulgular bu yılın başlarında ACS Central Science’da yayınlandı.

Ekip artık melanin benzeri nano taneciklerin doğal melanin ile aynı davrandığını ve hücreleri etkili bir şekilde koruduğunu, bir sonraki adımın absorpsiyon mekanizmasını belirlemek olacağını biliyor.

Kaynak : scientificamerican.com

346 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!