Somon Balığı Sperminden Plastiğe Alternatif Çevre Dostu Madde İcat Edildi

Somon Balığı Sperminden Plastiğe Alternatif Çevre Dostu Madde İcat Edildi

Çinli bilim insanları somon balığı sperminden plastiğe alternatif olabilecek doğada hızla çözünebilen ve çözündüğü zaman zarar vermeyen yeni bir madde icat etti.

İskoçya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesi’nde (COP26) ele alınan tek kullanımlık plastik ve kimyasal atık kirliliğine ilişkin bazı raporlar dikkati çekmişti.

Dünyada her sene 300 milyon ton tek kullanımlık plastik üretiliyor ve bunun 8 ila 12 milyon tonu okyanuslara karışıyor.

Bu çöplerin sebep olduğu kimyasal kirliliğin mercan kayaları, balinalar ve okyanus habitatı için önemli olan diğer deniz canlılarını öldürmesi ve insan sağlığını tehdit eder hale gelmesi plastiğin alternatifi konusunu yeniden gündeme getirdi.

Mısır nişastası ya da yosunlar kullanılarak doğada çözünebilen ve zarar vermeyen endüstride kullanılabilecek biyoplastik (doğada çözünebilen ve çevreye zarar vermeyen) benzeri ürünler daha önce üretilmişti. Ancak bunların üretimi oldukça pahalı ve geri dönüşümü zor olduğu için yeni alternatifler bulma yoluna gidildi.

Çin’in Tianjin Üniversitesi’nde görevli bilim insanları plastiğe alternatif bir madde üretmeyi başardı; hem de ilginç bir materyal kullanarak: Somon balığı spermi.

Araştırma görevlisi Dayong Yang’ın başında bulunduğu ekip, somon sperminden iki kısa DNA kullanarak bunları birbirine bağlayan bir bitkisel yağ kimyasalıyla birleştirdi. Bu sayede hidrojel olarak bilinen ve suda çözünmeyen yumuşak biyoplastik bir madde elde edildi.

Daha sonra bu madde dondurulup kurutulmak suretiyle içerisinden nemi alındı ve sertleşmesi sağlandı. Ortaya sert plastiklere benzer yapıda bulunan alternetif bir ürün ortaya çıktı. Çinli bilim insanları daha şimdiden bu maddeyle bardak ve puzzle parçaları gibi ürünler üretti.

Kaynak : euronews.com

105 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!