Son 5 Yılda Güneş Enerjisi Fiyatlarında Gerçekleşen Yüzde 58 Düşüş!

Avustralya’nın kâr amacı gütmeyen ‘İklim Meclisi’ tarafından yayınlanan bir son rapora göre  , güneş enerjisi, Avustralya’daki gelişmiş çoğu kentte perakende güçten daha ucuz ve son beş yılda fiyatlar    % 58 oranında bir düşüş göstermiştir. 2040 yılına kadar maliyetlerin yüzde 40 ila 70 arasında daha da düşmesi beklenirken, Avustralya  ve dünyadaki diğer ülkeler için güneş enerjisinin kullanımının artmasını ve yaygınlaşmasını bekleyebiliriz.

İklim Konseyi – Uzman Konsey Üyesi Greg Bourne SBS’ ye verdiği demeçte; Ülkemizin  ve Dünya’ nın gün geçtikçe daha fazla endüstriyel ölçekte güneş enerjisinin aktif hale geldiğini ve hastaneler, havaalanları, çiftlikler ve diğer çeşitli işletmelerin daha akıllı ve daha temiz bir gücü benimsediğini söyledi .

Geçen yıl Avustralya’daki evlere yaklaşık 7.000 güneş pili yerleştirildi ve bu rakamın bu sene üç kat artması bekleniyor. Konsey, raporunda endüstriyel ölçekli güneş enerjisi tesislerinin geleneksel kömür santrallerine kıyasla daha ucuz bir güç sağladığını ekliyor. Avustralya etrafında inşa edilmesi planlanan 20.000 güneş enerjisi santrali, 3.700 megawatt’lık bir güneş enerjisi görecek,  bu da 600.000 eve yetecek gücün sağlanması demektir. Hiç kuşkusuz, Avustralya’nın önümüzdeki 20 yıl içinde 20 gigawatt’lık güneş enerjisi üretimine ulaşma hedefinde öncü bir çalışmadır.

Yenilenebilir  Enerji’ ye geçiş, sadece iklim değişikliğinin etkilerini hissetmeye ve görmeye devam etmemize değil aynı zamanda ekonomik anlamda da gerekli bir durumdur.

Avustralya gibi güneş ışığının bol olduğu bir ülkenin güneş enerjisini desteklemesi, yeni iş ve yeni sanayi imkanları yaratabilir. Satış temsilcileri ve imalatçılardan elektrikçilere ve montajcılara kadar 8.000’ den fazla Avustralyalı güneş enerjisi sektöründe istihdam edildi. 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjinin yüzde 50’ye ulaşmasıyla Avustralya tek başına 28.000 kişiye istihdam sağlayacaktır.

Dünya’ da 2.8 milyon insan bu sektörde çalışmaktadır. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’ nde güneş enerjisindeki  iş sahası kömür işletmelerini ikiye katlamış durumdadır. İklim Meclisi , “Kömür dönemi sona erdi ve küresel yatırım yenilenebilir enerji üzerine yapılmaktadır. Güneş enerjisi daha ucuz, yakıt masrafı yok, kirletici değil ve Avustralya’nın geleceğinin anahtarı olacağı açık.” dedi.

Avustralya ile birlikte Çin, ABD ve Japonya gibi ülkeler yenilenebilir enerjide ön planda yer alırken, dünyanın dört bir yanındaki diğer ülkeler de sektörü takip etmektedir.2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 2050’de ABD  yenilenebilir enerjideki hedeflerini tamamlamış olabileceği öngörülüyor.2016’da,  Kosta Rika’nın neredeyse tüm elektriği yenilenebilir kaynaklar kullanılarak üretildi.  Almanya, nükleer enerjiyi durdurmak için diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını daha canlı hale getirme yolunda iyi bir yol izliyor. Bu çabalar küresel olanakları şekillendirdikçe, global çevre üzerinde somut bir etki göreceğimiz kesin.

Kaynak : futurism.com

549 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!