Civa çok zehirlidir ve uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak sudan uzaklaştırmak çok zordur. Büyüyen bu problemi çözmek üzere Minnesota Üniversitesi Gıda, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi (CFANS) profesörü Abdennour Abbas ve onun laboratuar takımı kirli su kaynağından saniyeler içinde civayı emebilen bir sünger yarattılar. Nanoteknoloji uygulaması sayesinde ekip, 5 saniyeden daha kısa sürede, tespit edilebilir sınırların altında civa kirliliğinin musluk, göl ve endüstriyel atık sulardan uzaklaştırılabildiği olağanüstü adsorpsiyon özelliklerine sahip bir sünger geliştirdi. (ya da endüstriyel atık sular için yaklaşık 5 dakika) Sünger kirliliği zehirli olmayan bir komplekse dönüştürüyor böylece kullanımdan sonra atık depolama sahasına bertaraf edilebilir. Sünger ayrıca bakteriyel ve fungal mikropları da öldürüyor.

Şu şekilde düşünürsek: Eğer Como Gölü EPA limitinde civa ile kontamine olduysa, süngerin uzaklaştırması gereken bütün civa  bir basketbol topu büyüklüğünde olurdu.

Bu Minnesota eyaleti için önemli gelişmedir çünkü Minnesota’daki suyun üçte ikisinden fazlası 0,27 ila 12,43 ng / L arasında değişen (EPA limiti 2 ng / L) civa kirliliği yüzünden 2004’te Impaired Waters List’tedir. Göl sularındaki civa kirliliği balıklarda civa birikmesiyle sonuçlanmaktadır, Minnesota Sağlık Departmanı’nın öncülüğünde  yayınlanan balık tüketim yönergelerine göre. Mağaza tarafından alınan veya Minnesota Gölü’nde  yakalanan bazı  balık türlerinin haftada bir veya hatta ayda bir defadan fazla tüketimi tavsiye edilmemektedir. Minnesota’nın kuzey kıyılarında test edilen yeni doğanların yüzde 10’u metilciva için EPA referans dozu üzerinde civa konsantrasyonuna sahip. (civanın balıkta bulunan hali) Bu demek oluyor ki Superior Gölü bölgesi’ndeki ve Minnesota’daki hamile kadınların aldığı civayı azaltması gerekiyor. Ek olarak, azaltılmış civa birikiminin sadece Minnesota’da yıllık 212 milyon dolarlık ekonomik fayda olarak yansıyacaktır.

US-EPA’ya göre civa salınımını son yayınlanan çıkış sınır standartlarına çekmek her yıl 130,000 daha az astım atağı, 4,700 daha az kalp krizi ve 11,000 daha az erken doğan ölümüyle sonuçlanacak. Bu da yıllık 37 milyar dolar ile 90 milyar dolar arası bir katkı sağlayacaktır.

İyileşen hava ve su kalitesi, suda yaşam ve toplum sağlığına ek olarak, bu yeni teknoloji ilham verici yeni düzenlemeler üzerinde de etkisi var. Bu teknoloji, pazarın değerini belirleyen düzenlemeleri şekillendiriyor. 2015 EPA Civa ve Hava Zehirleri Standartları düzenlemesi 2020 yılında sanayiye yıllık yaklaşık 9,6 milyar dolara mal olacağı tahmin edilmektedir.

Kaynak : sciencedaily.com

Author

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. 2017 yılında Türk Henkel Kimya'da staj yaptı. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.