Tahıl Geninin Keşfi, Gıda Güvenliği Sağlıyor

Tahıl Geninin Keşfi Gıda Güvenliği Sağlıyor

Qeensland Üniversitesinden araştırmacılar buğday ve arpanın çiçeklenme zamanını kontrol eden ve bitkinin kök gelişimini yöneten anahtar bir gen keşfettiler.

Quuensland gıda yenileme ve ziraat birliğinden (QAAFI) proje lideri Dr. Lee Hickey bu keşif kök gelişiminin genetiğini anlamlandıran ve araştırmacıların çeşitli ortamlara adapte edilmiş bitkilerin yetiştirilmelerine izin vererek gıda güvenliğini arttırabilen büyük bir atılımdır dedi.

“Buğday ve arpa insanların binlerce yıldır yetiştirdiği antik mahsullerdendir.”

“Yıllar boyunca çiftçiler ve yakın zamanda da bitki ıslahçıları bitkinin toprak üstünde kalan kısmın niteliklerini seçerek önemli bir ilerleme kaydettiler. Ancak bunu yaparken de bitkinin gizli yarısı olan köklerini büyük oranda görmezden gelmişlerdir.”

“Keşfettiğimiz VRN 1 geni buğday ve arpada çiçeklenmeyi düzenlediği biliniyor ve ayrıca bu gen bitkinin yer çekimine tepki verme yeteneğinde de rol oynar, böylece kök gelişimine ve kök sisteminin genel şeklinin belirlenmesine de yardımcı olur.”

Dr. Hickey iyileştirilmiş kök sistemlerine sahip ürünlerin, tarımsal üretkenliği önemli ölçüde arttırabileceğinden VRN1 geninin kök sistemlerine ilişkin bu beklenmedik anlayışı hububat ürünlerini optimize etmede önemli etkileri olduğunu söyledi.

Tahıl Geninin Keşfi Gıda Güvenliği Sağlıyor

Dr Hickey, “Morex alleli olarak bilinen Arpa’daki VRN1’in belirli bir varyantı, aynı anda erken çiçek açma ve dik, uzun ve derin bir kök sistemi sağladı.” Dedi.

“Bu, heyecan vericidir çünkü çiçeklenme zamanı verim için önemli bir faktördür ve VRN1 geni, sadece ürün verimini artırmanın yanı sıra, su ve besin alımını daha derin ve daha verimli bir kök sistemi ile geliştiren bir mekanizma sunuyor gibi görünüyor” dedi.

Kök geni keşfi, Profesör Rod Snowdon tarafından yönetilen, Almanya’daki Justus Liebig Üniversitesi’nden bir bilim adamı ekibiyle uluslararası bir iş birliğinin parçasıydı. Almanya’daki grup, bu genin Avrupa çapında yetişen kış buğdayları için kök gelişimini şekillendirmesinin yanı sıra arazide köklendirme davranışının geçerliliğini de doğruladı.

Bir diğer iş birliği yapan kişi, kök gelişiminde genin rolünü doğrulamak için kritik önem taşıyan, önemli deneysel buğday ve arpa materyallerini sağlayan CSIRO’dan Dr Ben Trevaskis’ti.

Kısa süre önce Araştırma Görevlisi olarak QAAFI’ya katılan Dr Kai Voss-Fels ile birlikte doktora öğrencisi Hannah Robinson, bu hafta Molecular Plant’de yayınlanan çalışmanın ortak yazarlarıydı.

Bayan Robinson, “Keşif heyecan vericiyken, çiftçiler için gelecekteki bitkilerde kök gelişimini etkili bir şekilde optimize etmek için ilgili diğer anahtar genleri belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi.

“Ayrıca, büyüyen bölgeler için tercih edilen bir kök sistemi tasarımı belirlemeliyiz. Bu, gelecek iklimlerin çeşitliliğinin artmasına rağmen bitki yetiştiricilerinin daha üretken bitkiler geliştirmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Kaynak : phys.org

901 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!