Tavus Kuşu Örümceklerinden Optik Teknolojisine İlham Veren Özellik

Tavus Kuşu Örümceklerinden Optik Teknolojisine İlham Veren Özellik

 

Fotoğraf: Tavus Kuşu Örümceği

Ne kadar araknofobik (örümcek korkusu) olsanız bile, muhtemelen Avustralya tavus kuşu örümceklerinin resimlerini ya da videolarını görmüşsünüzdür. Bu küçük örümcekler sadece 1-5 mm uzunluğundadır ancak çeşitli ve karmaşık vücut renkleri, desenleri ve hareketleri içeren gösterişli tavrından dolayı ünlüdür.

Örümceklerin son derece büyük ön orta gözleri mükemmel renk görme özelliğine sahiptir ve araknofobiye sahip pek çok insanı tedavi etmek için tavus kuşu örümceklerini yeterince sevimli hale getirmek amacıyla onların muhteşem renkleri ile birleştirirler. Fakat bu görüntüler sadece hoş gözükmekle kalmıyor, aynı zamanda teknolojide renk üretmek için insanlara ilham kaynağı oluyor.

Erkek örümcekler, dişi örümceklere gösterdikleri kur yapan davranışlarında yoğun parıltılı gökkuşağı sinyalleri sergilediklerinden dolayı tavus kuşu örümceklerinden biri olan gökkuşağı tavus kuşu örümceği (Maratus robinsoni), özellikle zariftir. Bu, dişileri cezbetmek için tüm gökkuşağı renklerini kullanan erkek örümceklerin doğasının bilinen ilk örneğidir. Dr. Bor-Kai Hsiung, gökkuşağı tavus kuşu örümceklerinin bu eşsiz çok renkli parıltılı renkleri nasıl oluşturduklarını keşfetmek için ABD, Belçika (Ghent Üniversitesi), Hollanda ve Avustralya’dan araştırmacıların bulunduğu uluslararası bir ekibin liderliğini yaptı.

Işık ve elektron mikroskopisi, hiperspektral görüntüleme, skaterometre, nano 3D baskı ve optik modelleme dahil olmak üzere çok çeşitli araştırma teknikleri kullanan araştırma ekibi, örümceklerin özelleşmiş karın bölgesinden ortaya çıkan yoğun gökkuşağı parıltısının kaynağını buldular. Bu bölgeler, yüzeyinde nano ölçekte optik ağ yapıları bulunan uçak kanadı benzeri mikroskobik üç boyutlu (3D) şekle sahiptir.

Yüzey nano-optik ağ ve kabukların mikroskobik eğrilikleri arasındaki etkileşim, ışığın kendi bileşen dalga boylarına mevcut insan yapımı mühendislik teknolojileri ile mümkün kılınandan daha küçük açılarda ve daha küçük mesafelerle ayrılmasına ve izolasyonuna olanak sağlar.

Bu mükemmel gökkuşağı renkleri bulunan kabuklardan gelen ilham, hayali manipulasyondaki mevcut kısıtlamaların üstesinden gelmek ve özellikle uzay görevlerindeki cihazlarda ya da giyilebilir kimyasal tanıma sistemlerinde olduğu gibi iyi derecede spektral kararlılık gerektiren çok küçük sistemlerdeki uygulamalar için optik spektrometre boyutunu daha da azaltmak amacı ile kullanılabilir. Ayrıca, yaşam bilimleri ve biyoteknolojiden, malzeme bilimi ve mühendisliğe kadar uzanan alanlarda geniş kapsamlı bir etkiye sahip olabilir.

Kaynak : sciencedaily.com

1.193 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!