Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Tavus Kuşu Örümceklerinden Optik Teknolojisine İlham Veren Özellik

Tavus Kuşu Örümceklerinden Optik Teknolojisine İlham Veren Özellik

tavus kusu orumceklerinden optik teknolojisine ilham veren ozellik - Tavus Kuşu Örümceklerinden Optik Teknolojisine İlham Veren Özellik

 

Fotoğraf: Tavus Kuşu Örümceği

Ne kadar araknofobik (örümcek korkusu) olsanız bile, muhtemelen Avustralya tavus kuşu örümceklerinin resimlerini ya da videolarını görmüşsünüzdür. Bu küçük örümcekler sadece 1-5 mm uzunluğundadır ancak çeşitli ve karmaşık vücut renkleri, desenleri ve hareketleri içeren gösterişli tavrından dolayı ünlüdür.

Örümceklerin son derece büyük ön orta gözleri mükemmel renk görme özelliğine sahiptir ve araknofobiye sahip pek çok insanı tedavi etmek için tavus kuşu örümceklerini yeterince sevimli hale getirmek amacıyla onların muhteşem renkleri ile birleştirirler. Fakat bu görüntüler sadece hoş gözükmekle kalmıyor, aynı zamanda teknolojide renk üretmek için insanlara ilham kaynağı oluyor.

Erkek örümcekler, dişi örümceklere gösterdikleri kur yapan davranışlarında yoğun parıltılı gökkuşağı sinyalleri sergilediklerinden dolayı tavus kuşu örümceklerinden biri olan gökkuşağı tavus kuşu örümceği (Maratus robinsoni), özellikle zariftir. Bu, dişileri cezbetmek için tüm gökkuşağı renklerini kullanan erkek örümceklerin doğasının bilinen ilk örneğidir. Dr. Bor-Kai Hsiung, gökkuşağı tavus kuşu örümceklerinin bu eşsiz çok renkli parıltılı renkleri nasıl oluşturduklarını keşfetmek için ABD, Belçika (Ghent Üniversitesi), Hollanda ve Avustralya’dan araştırmacıların bulunduğu uluslararası bir ekibin liderliğini yaptı.

Işık ve elektron mikroskopisi, hiperspektral görüntüleme, skaterometre, nano 3D baskı ve optik modelleme dahil olmak üzere çok çeşitli araştırma teknikleri kullanan araştırma ekibi, örümceklerin özelleşmiş karın bölgesinden ortaya çıkan yoğun gökkuşağı parıltısının kaynağını buldular. Bu bölgeler, yüzeyinde nano ölçekte optik ağ yapıları bulunan uçak kanadı benzeri mikroskobik üç boyutlu (3D) şekle sahiptir.

Yüzey nano-optik ağ ve kabukların mikroskobik eğrilikleri arasındaki etkileşim, ışığın kendi bileşen dalga boylarına mevcut insan yapımı mühendislik teknolojileri ile mümkün kılınandan daha küçük açılarda ve daha küçük mesafelerle ayrılmasına ve izolasyonuna olanak sağlar.

Bu mükemmel gökkuşağı renkleri bulunan kabuklardan gelen ilham, hayali manipulasyondaki mevcut kısıtlamaların üstesinden gelmek ve özellikle uzay görevlerindeki cihazlarda ya da giyilebilir kimyasal tanıma sistemlerinde olduğu gibi iyi derecede spektral kararlılık gerektiren çok küçük sistemlerdeki uygulamalar için optik spektrometre boyutunu daha da azaltmak amacı ile kullanılabilir. Ayrıca, yaşam bilimleri ve biyoteknolojiden, malzeme bilimi ve mühendisliğe kadar uzanan alanlarda geniş kapsamlı bir etkiye sahip olabilir.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Nurseli Görener - Tavus Kuşu Örümceklerinden Optik Teknolojisine İlham Veren Özellik

Hakkında Nurseli Görener

1993 yılında Bursa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamladıktan sonra 2016 yılında lisans egitimini Marmara Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde tamamladı. Şu an Marmara Üniversitesi'nde ikinci anadalı olan Biyomühendislik bölümünde eğitimine devam etmektedir. Bilimsel haberleri takip ederek kendini geliştirmek amacıyla dergimizin haber çeviri ekibinde ilgi duyduğu alanlarda çeviri yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

arilar sicak yaz gunlerinde nasil serin kalir 310x165 - Arılar Sıcak Yaz Günlerinde Nasıl Serin Kalır

Arılar Sıcak Yaz Günlerinde Nasıl Serin Kalır

Fotoğraf: Araştırmacılar, arıların kovanlarını soğuk tutmak için nasıl organize olduklarını açıklamak için sıcaklığı, kovanın içindeki ve …

Bir cevap yazın