Tekno Tea-m Ekibi Çay Posasından Biyobazlı Plastik Üretecek!

Tekno Tea m Ekibi Çay Posasından Biyobazlı Plastik Üretecek

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, ‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nin İklim Fikir Maratonu kapsamında, “İklim Değişikliği” ana başlığı altında ve Atık Yönetimi alanında, “Çay Atıklarından Biyo Bazlı Plastik Üretimi” adlı çalışmalarıyla birinci olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından ödüllendirilen Konya Teknik Üniversitesi öğrencilerini ve proje danışman hocalarını makamında ağırladı.

KTÜN Rektörlük makamında gerçekleşen görüşmede, KTÜN Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülnare Ahmetli’nin danışmanlığında projeyi hazırlayan Tekno Tea-M Takımı üyelerinden Kimya Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Nimet Özmeral, Makine Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Semanur Erbay yer aldı.

Birinci olan projenin detaylarını Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik ile paylaşan Kimya Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Nimet Özmeral, “Danışman hocamız Prof. Dr. Gülnare Ahmetli’nin önderliğinde bu projeye çok iyi hazırlandık. Birinci olduğumuz için çok mutluyuz. Elde ettiğimiz motivasyonla yeni proje yazımına hemen başladık. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Babür Özçelik’e teşekkür ediyoruz.” dedi. Takım üyeleri, proje kapsamında çay posası atıklarından yapmış oldukları kalemi Rektör Özçelik’e takdim etti.

Öğrenci Proje Takımımıza Her Türlü Desteğe Hazırız

Görüşmede, Konya’nın ve Konya Teknik Üniversitesinin gururu olduklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik ise öğrencilerini ve hocalarını başarılarından dolayı tebrik ederek, “Plastik ürünlerinde dışa bağımlılık ülkemiz ekonomisinde önemli bir yer tutuyor. Hammadde miktarının azalmasında atıkların yönetimi ve ekonomiye kazandırılması konusunda öğrencilerimizin proje hazırlaması ve ödül almaları bizleri gururlandırdı. Öğrencilerimizi bu konuda yapacakları farklı projeler için laboratuvar ve teçhizat noktasında her türlü desteği sunmaya hazırız. Sektörün ve kamu kuruluşlarımızın desteği de bu girişimci projeler için oldukça önem arz ediyor.” dedi. Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik, öğrencileri teşekkür belgesi sundu.

Konya Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Tekno Tea-M Takımı, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğinde düzenlenen, 81 ilden 200’den fazla katılımcının da bulunduğu ‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nin İklim Fikir Maratonu kapsamında, “İklim Değişikliği” ana başlığı altında ve Atık Yönetimi alanında, “Çay Atıklarından Biyo Bazlı Plastik Üretimi” adlı çalışmalarıyla birinci olmuştu.

Emine Erdoğan’dan Ödül

KTÜN Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülnare Ahmetli’nin danışmanlığında projeyi hazırlayan Tekno Tea-M Takımı üyelerinden Kimya Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Nimet Özmeral, Makine Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Semanur Erbay ile Yüksek Şehir Plancısı Hüsne Temur ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın elinden alarak önemli bir başarıya imza atmışlardı.

Çevreye Duyarlı Biyo Bazlı Plastik Üreten Teknoloji Projesi

Hem kadınların teknoloji alanında çalışmalarını desteklemek hem de bu desteğin güzel bir amaca dönüşmesi için kurgulanan yarışmada teknolojiye ilgi duyan kadınların iklim değişikliği için çözüm üretmeleri hedeflendi. Yarışmaya katılan ve iklim değişikliğine teknoloji ile çözüm üretme hedefiyle çalışmalar yapan Tekno Tea-M takımı, projelerini atık yönetimi alanında yaparak, çay atıklarından biyo bazlı plastik üreten teknoloji geliştirdi. Ekip, çay atıklarının geri dönüştürülmesi için paketlerin üzerine en yakın çay atık toplama yerini gösteren karekod sistemi de tasarladı. Yarışmada Enerjinin Verimli ve Yenilenebilir Kullanımı, Karbon Ayak İzi Yönetimi ve Sürdürülebilir Tarım temaları da yer aldı.

Kaynak : konhaber.com

644 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!