Temiz Enerjinin Geleceği Hidrojende Yatıyor

Rüzgar ve güneş enerjisi  gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını geri kazanmak için, bilim insanları ve mühendisler bu enerjiyi maliyet açısından verimli bir şekilde depolamaya yardımcı olabilecek yeni yollar deniyorlar; yenilenebilir enerjinin, evlerimize ve araçlarımıza güç sağlamak için fosil yakıtlara rakip olduğu bir geleceğin temelini atmak için yeni yollar arıyorlar.

Cornell Üniversitesi’ndeki Enerji Malzeme Merkezi için Kimyasal ve Harici Ortaklıklar direktörü olan Paul Mutolo, enerji sektöründe 16 yılı aşkın bir süredir çalıştı. Sektörün önemli bir döneme girdiğini ve bu hidrojenin, tutulan enerji depolama teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli bir bileşen olacağını söyledi.

Mutolo, “Elektrik enerjisi depolama (EES), enerjiyi kullanma şeklimizi değiştirecek ki zaten öyle. İlerideki elektrik şebekeleri daha verimli ve daha yeşil olacak.” İşte bu gerçekten ilginç hale gelmek üzere: Önümüzdeki birkaç yıl boyunca denemek amacıyla  mahalleye EES sistemleri sunacağız ya da ölçek dağıtacağız.

” Değiştirmeye pillerle başlamamız harika, yapısı ve bağlanması kolay, ancak fosil yakıtlardan aldığımız hızlı yanıt veren çok yönlü görev döngülerini sağlamak için uygun değil. Otomobillerde bu fark açıktır. Piller fosil yakıtlar gibi çalışmaz. Lityum iyonları, süper devrelerin bir karavan gibi hareket etmesini sağlayarak pili daha verimli bir şekilde şarj eder.

“Gelecek redoks akışlı pillerde ve hidrojen yakıt hücrelerinde, temiz, yüksek verimli fosil yakıtlar gibi çalışacak, yenilenebilir kaynaklarla iyi bir çift oluşturuyor ve böylece tamamen karbon içermiyor. Hidrojen, oluşarak enerjiyi saklar. Bir kilogram hidrojen aynı enerji içeriğini 1 galon gaz ile tutar.

Kaynak: sciencedaily.com

Yorumlar

About İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend