Tesla, Fosil Yakıtlara Son Veriyor

  • Tesla’nın, Güney California Edison’la işbirliği içindeki 80 MWh Powerpack İstasyonu, sadece 94 gün inşaatın ardından bu hafta resmen açıldı.
  • Bu, Tesla’nın boru hattındaki birçok geniş çaplı işbirliğinden sadece bir tanesidir ve firma, fosil yakıtlara bağımlı olmadığımız bir geleceğe öncü olmaktadır.

Tesla , Güney Kaliforniya’nın fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak için çok çalışıyor. Şirket birkaç hafta önce bölgede önemli bir proje hazırladı ve 80 MWh Powerpack istasyonu , Tesla’nın sabit enerji depolama çabalarının durumu hakkında yorum yapılarak resmi açılışı yapıldı.

Olay ayrıca Powerpack 2′ nin  üretim başlangıcı ile aynı zamana denk gelmişti. Yükseltilmiş teknoloji, bir önceki nesil Powerpack’in iki katı enerji kapasitesine sahip.

Tesla CTO JB Straubel, “Bazen bu derece hızlı ilerlememizi kavramak güç oluyor. Depomuz, ölçeklendirebildiğimiz kadar hızlı büyüyor. Proje sadece 94 gün içerisinde tamamlandı. Günde 24 saat orada çalışan, inşaat römorklarında yaşayan ekipler vardı. Bu, Dünyayı değiştirmemiz gereken bir adımmış gibi hissettiriyor “dedi.

Yüksek elektrik kullanımı doğrultusunda bu gibi projeler “ilgili istasyonlara” bağımlılığın hafifletilmesine çalışmaktadır. Güç üretmek için fosil yakıt kullanan ‘’ilgili istasyonlar’’, yalnızca bu periyotlarda çalışmaktadır. Powerpacks, ızgaralarda enerji toplamayıp  depolamakta ve yüksek talebin olduğu zamanlarda fosil yakıtlardan elde edilen enerjiyi engelleme amaçlı serbest bırakılmakta.

Tesla, daha ucuz pillerden  ve üretim artışlarından yararlanabileceği birkaç büyük projeye sahip.

Tamamen  fosil yakıtlardan arınmış olduğumuz gün ufukta olabilir.

Kaynak : futurism.com

Okumanızı Öneriyoruz

Araştırmacılar Çocukluk Döneminde Sosyal İzolasyondan Zarar Gören Özel Bir Beyin Devresi Keşfetti

Yalnızlık, ruh sağlığı için ciddi bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Dünyamız dijital platformlar üzerinden giderek …