Total, Amerikan Petrol Enstitüsü’nden Ayrılıyor

Total, Amerikan Petrol Enstitüsü'nden Ayrılıyor

TOTAL, iklim politikasındaki farklılıkları gerekçe göstererek bir ticaret birliği ve lobi grubu olan Amerikan Petrol Enstitüsü’nden (API) ayrılan ilk petrol şirketi oldu.

Geçen yıl Total, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon taahhüdünü açıkladı ve kısa bir süre sonra Net Sıfıra Ulaşma raporunu piyasaya sundu. Endüstri derneklerine üyelikleri ancak stratejilerinin bir parçası olarak iklim politikaları ile uyumlu olmaları halinde devam edecektir. Total, önceki yıllarda API’nin politikasına “kısmen uyumlu” olmuştur, ancak API’nin metan emisyonları ile ilgili düzenlemelerin geri çekilmesini desteklemesi, Transportation Fairness Alliance’a üyeliği yoluyla elektrikli araçlara karşı muhalefeti ve karbon fiyatlandırması konusundaki farklı konumunu içeren tutarsızlıkları vardır. Ayrıca Total, API’nin son seçimlerde ABD’nin Paris Antlaşması’na katılmasına karşı çıkan adayları desteklediğini söyledi.

Total Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Patrick Pouyanné şunları söyledi: “Grup,  bir asırdan fazladır API’nin sektörümüzün gelişimine önemli katkısı olduğunu kabul ediyor. Bununla birlikte, Mayıs 2020’de kamuoyuna duyurduğumuz İklim Tutkumuz’un bir parçası olarak, üyesi olduğumuz endüstri derneklerinin iklim değişikliğine karşı mücadelede grupla uyumlu pozisyonlar ve mesajlar benimsemesini sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bu şeffaflık, paydaşlarımızın beklentilerine cevap vermenin yanı sıra stratejimizin güvenilirliğinin önemli bir garantisidir.”

Earthworks Politika Direktörü Lauren Pagel şunları söyledi: “BP, Shell, Chevron, ExxonMobil ve diğerlerinin Total’in liderliğini takip etmesi ve API’den ayrılması gerekiyor. Fosil yakıtlardan uzaklaşmalıyız. Big Oil’in gemiye binmesi veya yoldan çekilmesi gerekiyor, pastadan pay almaya çalışmamalı, çünkü devam eden API üyeliği ile bunu yapıyorlar. ”

BP ve Shell diğer ticaret birliklerinden ayrıldılar ancak iklim politikası konusunda sadece “kısmen uyumlu” olmalarına rağmen API üyesi olmaya devam ediyorlar.

Kaynak: thechemicalengineer.com

158 Kez Okundu

Cemre Şahin

1997 İstanbul doğumluyum. Lisans derecemi İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladım. Araştırma yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biriyim. Araştırmalarımı başka insanlarla da paylaşabilmek için İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası oldum. Malzeme bilimi alanındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!