TÜBİTAK, kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek

tubitak kanser tedavisinde kullanilmak uzere milli biyobenzer ilac molekulu uretecek

Biyoteknolojik ilaç dair çalışma başlatan TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, kanser tedavisinde kullanılmak üzere ulusal biyobenzer ilaç molekülü üretecek.

Türkiye’de tamamı yurtdışından ithal edilen biyoteknolojik ilaç dair çalışma yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), kanser tedavisinde kullanılmak üzere ulusal biyobenzer ilaç molekülü üretecek.

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü İmmünogenetik Laboratuvarı araştırmacılarından Dr.Koray Balcıoğlu, muhabirine yaptığı açıklamada, ulusal biyobenzer kanser ilaç geliştirme ve üretimiyle alakalı 10 ay önce proje başlattıklarını söyledi.

Dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon insanın kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Balcıoğlu, kanserle alakalı birçok çalışma yapılmasına rağmen yeni bir ürün geliştirmede zorluklarla karşılaşıldığını dile getirdi.

Balcıoğlu, Türkiye’de kanser ilacı maliyetlerinin yüksek meydana geldiğini vurgulayarak, “Yurtdışına bağımlı olduğumuzdan ötürü dışarıdan kanser ilacı getirmek zor oluyor. Biyoteknolojik ilaçlar dünyada çok popüler oldu. Bilhassa biyobenzer dair nihai 2 senede hızlı gelişmeler yaşandı. Bununla alakalı biyoteknolojik ilaçların pazar payına bakıldığında yaklaşık 40 milyon dolar kar getirmektedir. Ülkemizde 2014 yılında 1,6 milyar liralık onkolojik ilaca ödeme yapılmıştır. Bu nedenle biz proje kapsamında yerli olarak biyobenzer molekül geliştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

“Çalıştığımız ilaçların yan etkileri henüz düşük”

İlacın antikor üreten DNA dizilerini klonlanarak memeli hücrelerine aktarılacağını ve üretimlerini sağlayacaklarını aktaran Balcıoğlu, şöyle konuştu:

“Bu ilaçlar üretildikten sonra uluslararası standartlarda karakterizasyonu yapılacak ve henüz sonra da büyük ölçekte imalata geçilecek. Bu çalışma Türkiye’nin yurtdışına bağımlılığını azaltacak ve ekonomik olarak da katkı sağlayacaktır. Teknolojiyi ülkemize kazandırdıktan sonra birçok farklı biyobenzer molekülü geliştirme bahtımız olacak. Ayrıca bu vesile ile mevcut altyapıyı da geliştirmiş olacağız.”

Balcıoğlu, projenin 4 senede tamamlanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Kaynak : haberport.com

1.291 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!