Anasayfa / Kimya Haberleri / Türkiye Petrolleri Diyarbakır’da Petrol Arayacak

Türkiye Petrolleri Diyarbakır’da Petrol Arayacak

turkiye petrolleri diyarbakirda petrol arayacak - Türkiye Petrolleri Diyarbakır'da Petrol Arayacak

Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır’ın Merkez ilçesi ile Ergani ilçesinde petrol arama çalışmaları yürütecek.

Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Diyarbakır ili, Ergani İlçesi, Doğanköy mahallesi mevkiinde açılacak olan AR/TPO/K/L43-c4 Ruhsat no‘lu 12572 ha’lık ruhsatlı alan; Merkez İlçesi, Gözalan mahallesi Mevkiinde açılacak olan ARİ/TPO/K/L44-d4–3 Ruhsat numaralı 7388 ha’lık ruhsatlı alan ve Merkez İlçesi, Bostanpınar Köyü Mevkii’nde açılacak olan ARİ/TPO/K/L44-C3–2 Ruhsat no‘lu 14.402 ha’lık ruhsatlı alan içerisinde “Petrol Arama (Sondaj) Projesi” planlanıyor.

Her üç projenin de bedeli 9.000.000 TL olarak belirlenirken, yine her üç projede de iki vardiya şeklinde 40 kişi çalıştırılması planlanıyor.

Arama tekniği olarak Döner (Rotary) Sondaj tekniği kullanılacak. Döner (Rotary) sondaj yönteminde kayanın parçalanması için gerekli enerjiyi bir motor vasıtasıyla dönme hareketinin sağlanması bunun yataydan düşey hale getirilerek matkaba iletilmesiyle sağlanıyor. Yapılması planlanan Sondaj çalışmaları sonucunda yer altı kaynakları hakkında daha fazla bilgi sahibi olunacak. Ham Petrolün Rezerv ve kalitesine göre üretim kuyusu açılıp açılmayacağı konusunda karar verilecek.

Kaynak : enerjigunlugu.net

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

grafen essiz kenar desenleri ile uretilmis buyuk stabil grafen parcaciklari 310x165 - Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Fotoğraf :  Grafen, nanoelektronikte kullanım için umut vaat eden bir malzemedir. Bununla birlikte, elektronik özellikleri, …

Bir cevap yazın