Üniversite-Sanayi İş Birliğiyle İthalatın Önüne Geçtiler

Üniversite Sanayi İş Birliğiyle İthalatın Önüne Geçtiler

Tekstil sektöründe ithal edilen 5 kimyasalı yerlileştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş’ın kurduğu firma, kot (denim) kumaşlarda su itici, buruşmazlık, 3 boyut ve ağartma efektlerinde kullanılan ürünleri iç pazardaki müşterilerine ulaştırıyor.

Halil İbrahim Uğraş, yurt dışından kilogramını 16- 18 euro’ya satılan yeni nesil organik ağartıcı kimyasalı yerli imkanlarla Düzce Üniversitesi’nde (DÜ) üretmeyi başardı. Talep üzerine 2019 yılında Düzce Teknopark bünyesindeki şirketinde Ar-Ge çalışmalarına başlayan DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, kimyager ve mühendislerden oluşan ekibiyle ithal ürünü yerlileştirmeyi başardı.

Pantolon denemeleri ve organik sertifikasyon işlemlerinin olumlu sonuçlanması üzerine seri üretim için Uğraş’ın şirketi ile tekstil firması KOSGEB desteğiyle Şubat 2020’de ortaklık kurdu. Kısa sürede kot kumaşlarda su itici, buruşmazlık, 3 boyut ve ağartma efektlerinde kullanılması için ithal edilen organik ağartıcı, katı peroksit, reçine, hidroksil amonyum sülfat ve formaldehitsiz reçine dışında 20 kimyasal üreten firma, ürünleriyle ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Tekstil sektörü için ithal edilen 4 kimyasalın daha yerlileştirilmesi için çalışmalarına devam eden firma, ihracata yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

Maliyeti 3 Euronun Altına İndirebildiğimizi Gördük

Başka sektördeki firmalara danışmanlık hizmeti de veren Prof. Dr. İbrahim Uğraş, gerek üniversite gerek Teknopark bünyesindeki çalışmalarla yeni nesil organik ağartıcı kimyasalın muadilini yaptıklarını belirterek, geliştirdikleri metotla maliyeti 3 avronun altına indirebildiklerini gördüklerini söyledi.

Salgın sürecine rağmen Ar-Ge çalışmalarına devam ettiklerini aktaran Uğraş, şu bilgileri paylaştı: “Geliştirdiğimiz bu kimyasalın çok daha iyi kalitede olan iki ayrı formülasyonunu yaptık. Maliyeti ona göre daha da düşürüp uygulamasını kolay hale getirdik. Tekstil kimyasallarında kullanılan diğer bazı kalem kimyasalların da yerli üretimine dair çalışmalarımıza devam ettik. 2021’in başlarında Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bu yerimize taşındık. Bu esnada 4 kimyasalın üretimi için belgelerimizi almıştık. Taşındıktan sonraki 1 yıl içerisinde bugün geldiğimiz noktada artık 25 kalem tekstil kimyasalı üretebiliyoruz. Bunlardan 5’i Türkiye’nin ithal ettiği kimyasallardan ve Türkiye’de şu anda bunları sadece biz üretiyoruz. Bir tanesinde de Türkiye’de birkaç üreticiden biriyiz.”

Denim Tekstilindeki Kimyasalın Üretim Yatırımını Planlıyoruz

Prof Dr. İbrahim Uğraş, bu noktada kalmayacaklarını vurgulayarak, sadece tekstil kimyasalları değil, diğer alanlarda da ihtiyaç duyulan, kendilerinden talep edilen, ithal edilen kimyasalların yerli üretimine dair çalışmalara devam ettiklerini, 2023’ün ortasına doğru denim tekstilinde çok kullanılan kimyasalın üretim yatırımını planladıklarını duyurdu.

Düzce KOSGEB Müdürü Necdet Yaşar Şahin de firmanın kurulduğundan beri 30 milyon lirayı geçen yatırıma sahip olduğunu dile getirdi. Firmanın, Ar-Ge merkezini her geçen büyüterek, istihdam sağlayarak çok güzel işler yaptığını anlatan Şahin, “Biz de devlet olarak işbirliğiyle kurulan işletmelerimizi büyütmek adına çaba gösteriyoruz. Firmamız, tekstil kimyasalları alanında dışa bağımlılığı kesmek adına ciddi çalışmalar yapan çok başarılı bir işletmemiz. Bunda KOSGEB’in bir emeğinin olması, bizim için mutluluk verici” ifadelerini kullandı.

Kaynak : dunya.com

351 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!