Uranüs’ü Çürümüş Yumurta Kokusu Sarar

Uranüs'ü Çürümüş Yumurta Kokusu Sarar

Fotoğraf : Bir Nasa Voyager 2 fotoğrafının, Uranüs’ün üst atmosferindeki yüksek seviyeli bulanıklığı vurgulayan, bilgisayarla geliştirilmiş görüntüsü. Bulutlar, üstteki atmosfer tarafından gizlenir.

Yedinci gezegenin en üstteki bulut katmanı hidrojen sülfürden oluşur.

Hawaii’deki Gemini Gözlemevi’nden elde edilen veriler, Uranüs’ün bulutları çürük yumurta gibi kokuyor. Kokudan sorumlu gaz olan hidrojen sülfit, gezegenin üst bulut katmanının ana bileşeni olarak tanımlandı.

Uzun bir süre, bilim adamları Uranüs’ün sürekli mikrodalga adsorpsiyon spektrumu karşısında şaşkına döndüler – atmosferik modellerin açıklayamadığı bir bileşen eksikti. Şimdi İngiltere, ABD ve Fransa’dan bir araştırma ekibi, gezegenin spektrum bozukluğunun kaynağının hidrojen sülfür olduğunu ilk kez açık bir şekilde belirledi.

Ekip, Uranüs’te (metan, hidrojen sülfür ve amonyak) var olduğu bilinen farklı gazlar için kızılötesi spektrumları simüle etti ve bunları gözlemlenen sinyallerle eşleştirdi. Yalnızca hidrojen sülfür spektrumları mükemmel bir uyum sağladı. Ekip, gezegenin bulut tepelerinin yaklaşık 0,5 ppm kokulu gaz içerdiğini ve daha düşük bulutların çoğunlukla hidrojen sülfür buzundan oluştuğunu tahmin ediyor.

Yalnızca Uranüs’ün kuzey kutup bölgesi güçlü H 2 S sinyalleri göstermedi, bu da ya gazın bu bölgede olmadığı ya da troposferik pusun spektrumunu maskelediği anlamına gelebilir – bilim adamlarının daha fazla araştırmayı umduğu bir soru.

Kaynak : chemistryworld.com

497 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!