Uzmanlar uyardı! Uzun DNA Analizi Okumaları, Bazı Hatalara Yol Açabilir

Uzmanlar uyardı Uzun DNA Analizi Okumaları Bazı Hatalara Yol Açabilir

Araştırmalar, uzun DNA dizilerini okuyan ileri teknolojilerin, genetik çalışmaları etkileyebilecek hatalı veriler üretebileceğini öne sürüyor.

Genetik materyalin uzun bölümlerini okuyabilen ve bir dizi harfe göre sınıflandırılmış yeni metotlar yüzde 99,8’e kadar doğrudur, ancak 3 milyardan fazla harften oluşan bir genomda bu, sonuçlardaki milyonlarca hataya denk gelebilir.

Bu hatalar,hatalı olarak bir bireyin belirli bir hastalık riskini arttıran genetik bir farklılığa sahip olduğunu gösterebilir.

Araştırmacılar, bu teknolojiler tarafından üretilen verilerin, insanlardan ve hayvanlardan genetik bilgilerin analizinde sorun yaratabileceği için dikkatle yorumlanması gerektiğini söylüyorlar.

Daha önceki çalışmalar, genetik dizilim teknolojileri, kısa DNA dizileri okumaya odaklanmıştı. Bu diziler zaman alıcı ve yoğun emek isteyen çalışmalar gerektiriyordu.

Bu yaklaşım, bireysel genleri okumak için yararlıdır, ancak tüm organizmalar için uygun değildir.

Edinburgh Üniversitesi Roslin Enstitüsü’nden uzmanlar, uzun zamandır okunan teknolojilerden insan genomu dizilerini bildiren üç yeni çalışmayı inceledi. Veriler, düzeltici yazılım kullanıldıktan sonra bile binlerce hata içeriyordu.

Ekip, bu teknolojilerin hastaları teşhis etmek için klinik araştırmalarda kullanılması durumunda bu tür hataların büyük etki yaratabileceğini söylüyor.

Bulgular Nature Biotechnology’deki bir dergiye rapor edilmiştir. Roslin Enstitüsü, Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi’nden stratejik finansman almaktadır.

Edinburgh Üniversitesi Roslin Enstitüsü’nden Profesör Mick Watson, “Uzun okuma teknolojileri inanılmaz derecede güçlü ancak verilerdeki hataları düzeltmek için yazılım araçlarına güvenemeyeceğimiz açık – bazı uygulamalı uzmanlıklar hala olabilir. “Etrafımızdaki dünyayı anlamak için genomik teknolojileri giderek daha fazla kullandığımızdan,şu an üzerinde çalıştığımız konu kilit bir değer taşımaktadır”diye ifade etmiştir.

Kaynak : phys.org

557 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!