Virüs Transmisyonu: Yeni Animasyon Viral Yayılma Hakkında Fikir Veriyor

Virüs Transmisyonu Yeni Animasyon Viral Yayılma Hakkında Fikir Veriyor

Bu dijital olarak renklendirilmiş transmisyon elektron mikroskobik görüntü, bir grip virüsü parçacığının ultrastrüktürel ayrıntılarını tasvir ediyor.

Bir influenza virüsü, hücre yüzeyine indiği moleküller farklı olduğu halde hayvanlardan insanlara nasıl geçebilir? Bunu öğrenmek için, Twente Üniversitesi araştırmacıları, hücre yüzeyini taklit eden ve yol boyunca artan sayıda bağlanma bölgesine sahip bir sensör çipi geliştirdiler. Virüs, bağlanma yeterince güçlü olana kadar yüzey boyunca yuvarlanır. İlgili mekanizmaları görselleştirmek ve daha iyi anlamak için araştırmacılar, Hollanda’nın veteriner laboratuvarı olan Royal GD’de bir animasyon oluşturdular.

Şu anda hızla ortaya çıkan H5N8 gibi influenza virüsleri, esas olarak yabani kuşlardan gelmektedir. Çoğu durumda virüs insanlara sıçramaz, ancak elbette kuş gribi virüsünün neden olduğu salgın hastalıklar ve hatta pandemiler vardır. Vahşi hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz, genellikle dolaylıdır. Çok sayıda tutulan tavuklar veya domuzlar transferi hızlandırabilir.

Yapıştırmak için Yeterli Şeker

Hayvanların ve insanların ilgili hücre yüzeylerindeki şekerler aynı değildir. Bu şekerler virüs yüzeyindeki sivri proteinlerin bağlandığı şekerlerdir. Bağlanmanın özelliklerini bulmak için UT araştırmacıları, çok değerlikli afinite profili oluşturma adı verilen bir yöntem geliştirdiler. Değişken konsantrasyonlarda şeker içeren özel bir akışkan çip geliştirdiler. Bir virüs yalnızca bir şeker molekülüne bağlanabilir, ancak bağı güçlendirmek, kapsüllemek ve zarar verici işini yapmak için daha fazlasını kullanır. Yakınlarda yeterli şeker yoksa, bağlanma başarısız olacaktır – virüs yüzeyi terk edebilir veya daha yüksek şeker konsantrasyonları yönünde yuvarlanmaya başlayabilir. Bu yöntem, zoonoz hakkında daha iyi bilgi edinmek için bir animasyonda görselleştirildi. Özellikle influenza A virüslerini anlamak için yapılmıştır, ancak aynı zamanda korona ve diğer virüs türleri hakkında daha fazla bilgi verir.

Animasyon, Prof Jurriaan Huskens’in Moleküler Nanofabrikasyon grubu ile nanoteknoloji uzmanları, virologlar ve ilaç uzmanlarından oluşan multidisipliner bir ekip tarafından yıllarca süren bilimsel çalışmalara dayanmaktadır. En son yayın, ACS Nano’da “Multivalent Affinity Profiling: influenza virüslerinin süperselektif bağlanmasının doğrudan görselleştirilmesi”dir.

Kaynak: phys.org

486 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!