WuXi STA Nükleik Asit İlaç Üretim Tesisini Açtı

Nükleik asit ilaçları, küçük moleküllü ilaçların başarısız olduğu nöromasküler ve metabolik hastalıkları tedavi etme potansiyeline sahiptir.

AsianScientist (5 Şubat 2020) – Çin merkezli biyoteknoloji şirketi WuXi AppTec’in bir iştiraki olan STA Pharmaceutical Co., Ltd. (WuXi STA), Çin, Changzhou’da büyük ölçekli oligonükleotid aktif farmasötik bileşen (API) üretim tesisini açtı.

2019 itibariyle, sekiz nükleik asit ilacı ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından sinir kas hastalıkları ve ailesel metabolik hastalıklar da dahil olmak üzere hastalıkların tedavisi için onaylanmıştır. WuXi STA’nın yeni tesisi, nükleik asit ilaçlarına artan ilgiyle, oligonükleotid platformu ile müşterilerin bu ilaçları pazarlamaya hızlandırmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Platform, DNA, RNA, morfolino oligonükleotid ve peptit konjugatları dahil olmak üzere çeşitli tipte oligonükleotid yöntemlerinin geliştirilmesini ve üretilmesini kapsamaktadır.

WuXi STA CEO’su Dr. Chen Minzhang, “Küçük moleküllü kimyasal, üretim ve kontrol teknolojimiz ve kapasite platformumuzun yanı sıra [standart] küresel standart kalite sistemimizden yararlanarak WuXi STA, oligonükleotid yenilikçileri için sağlam bir tek noktadan hizmet sunmaktadır.” dedi.

Kaynak: asianscientist.com

Author

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. 2017 yılında Türk Henkel Kimya'da staj yaptı. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.