Yağ Moleküllerini Parçalayan Bakteriler Gelecekte Petrol Sızıntılarını Temizleyebilir

Yağ Moleküllerini Parçalayan Bakteriler Gelecekte Petrol Sızıntılarını Temizleyebilir

Petrol sızıntıları modern hayatın kötü bir parçasıdır. Enerji için yağa bağlı kaldığımız sürece bu sızıntılar olacaktır. Yeni çıkan haberlere göre araştırmacılar, bu sızıntıları temizlemek için sürekli daha iyi yollar bulmaya devam ediyor, ağırlığından daha fazla yağı bünyesinde tutabilen “sihirli” bir sünger gibi…

Son yapılan araştırmalar çok daha küçük boyutlar üzerine: Bakteriler. Kanada’da bir araştıma üniversitesi olan INRS’deki bilim insanları Alcaniorax borkumensis adı verilen hidrokarbonlarla beslenen özel bir bakteri keşfetti. Bakterinin sahip olduğu enzimler ona hidrokarbonları enerji kaynağı olarak kullanmak gibi özel bir yetenek sağlıyor .

Şimdi sırada binlerce bakteri türü var. Araştırmacılar bu bilgiyi Dr. Tarek Rouissi’nin bu araştırma icin olası bir aday bulmak için yaptığı gibi bir katalog gibi tarayabilir. Roussi, bir deniz bakterisi olan ve hidrokarbonoklastik olduğu düşünülen A. Borkumensis’i buldu.

Bu mikroorganizma tüm okyanuslarda bulunuyor ve yüksek konsantrasyonda yağ içeren ortamlarda hızla çoğalıyor. Gerçekte bu bakteri bazı okyanus sızıntılarının doğal degredasyonundan sorumlu gibi, ama araştırmacılar temizleme prosesini hızlandırmak için bu etkiyi arttırmak istiyor. Asıl işi bakterideki enzimler yapıyor ve özellikle hidroksilazlar çok etkili ve kimyasal şartlara karşı çok dirençli…

Enzimleri test etmek için araştırmacılar bir kısmını ekstrakte etti ve kirlenmiş toprak örnekleriyle birlikte denemeye koyuldu.

Prof. Satinder Kaur Brar’a göre hidrokarbonların ham enzim ekstraktı kullanarak ayrıştırılması teşvik edici bir çalışma ve birçok bileşik için %80’in üzerine ulaşılmış durumda.

Enzimler, prosesin hem karasal hem deniz ortamında başarılı olduğunu göstermek için çeşitli koşullarda test edilen benzen, toluen ve ksilenleri parçalamada etkiliydi.

Araştırmacılar için bakterilerin hidrokarbonları nasıl parçaladığını öğrenmek petrol sızıntılarında enzimleri etkin bir şekilde kullanmanın bir yolunu bulmak için bir sonraki adım.

Kaynak : treehugger.com

481 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!